مقدمه ای بر شیشه های سکوریت

شیشه سکوریت ها با شیشه های معمولی متفاوت هستند و در صورتی که روی شیشه معمولی یکسری عملیات حرارتی و یا استفاده از مواد شیمیایی کنترل شده گردد به شیشه ای جدید با خاصیت ایمنی بهتر به نام سکوریت می رسیم. شیشه های سکوریت به خاطر حرارت دیدن و یا واکنش شیمایی استحکام بیشتر و بالاتری نسبت به شیشه های ساده دارند. در مراحل سکوریت کردن شیشه دو سطح شیشه مورد آزمایش قرار می گیرد به این صورت که سطح داخلی شیشه با آزمایش کششی و سطح خارجی شیشه تحت فشار قرار می گیرد، با این کار شیشه سکوریت تولید می گردد که باعث می گردد شیشه در هنگام شکستن به جای ایجاد تکه های بزرگ و خطرناک به تکه های کوچک و بسیار ریز تبدیل شود که خطر بسیار پایینی نیز دارد.

به دلیل اینکه شیشه های سکوریت استحکام بسیار بالایی دارند و از ایمنی خوبی برخوردار هستند از موارد زیادی به کار گرفته می شوند. برخی از موارد مصرف آنها شامل شیشه های خودروهای سواری، درهای حمام، درها و میزهای شیشه ای معماری شده، سینی های یخچال، محافظ های صفحه نمای موبایل، به عنوان جزئی از شیشه های ضد گلوله، ماسک های غواصی و اشکال مختلف سینی ها و لوازم پخت و پز می شود.

 

شیشه سکوریت چیست

نحوه تولید شیشه های سکوریت

شیشه های سکوریت می توانند از یک شیشه ی آنیل شده، طی یک عملیات حرارتی به دست آیند. بدین طریق که شیشه روی یک صفحه ی غلتان قرار می گیرد و سپس به داخل کوره ای برده می شود که تا دمای نرمی شیشه (۵۶۴ تا ۶۲۰ درجه سلسیوس)، آن را یکنواخت گرم کند. سپس شیشه به کمک جریان هوای دمیده شده، بلافاصله سرد می شود؛ در عین حال، قسمت داخلی آزاد است که برای مدتی کوتاه سیلان کند. بدین ترتیب لایه های بیرونی سریع تر از لایه های داخلی خنک شده و همین امر موجب استحکام بیشتر شیشه می شود.

 

شیشه سکوریت چیست

ویژگی های شیشه های سکوریت

شیشه های سکوریت از لحاظ خواص فیزیکی، نسبت به شیشه های معمولی قوی تر هستند. هر چه انقباض لایه داخلی در حین فرایند تولید بیشتر باشد، باعث ایجاد تنش های فشاری بیشتری در سطح شیشه شده که با تنش های کشیی در بدنه شیشه به تعادل می رسد. برای شیشه هایی که جهت حرارت دیدن انتخاب می شود، این تنش فشاری در سطح شیشه باید حداقل ۶۹ مگاپاسکال (۱۰ هزار پوند بر اینچ مربع) باشد.جهت مصارف ایمنی این مقدار تنش فشاری باید به بیش از ۱۰۰ مگاپاسکال  (۱۵ هزار پوند بر اینچ مربع) برسد. هر چه تنش سطحی افزایش یابد، در هنگام شکست، شیشه به قطعات ریز گرد و نه خرده های ریز دندانه ای تقسیم می شود. این ویژگی شیشه های سکوریت، آنها را جهت کاربرد در برابر فشارهای بالا و مقاومت به انفجار ایمن می سازد.

شیشه سکوریت چیست

این تنش فشاری است که به شیشه های سکوریت مقاومت بیشتری می بخشد. علت آن است که شیشه های معمولی آنیل شده که معمولاً تنش داخلی ندارند، در فرایند تولید دارای ترک های سطحی بسیار ریزی هستند که با اعمال کمترین تنش سطحی، این ترک در ابعاد بزرگ تر و سطح شیشه گسترش می یابد. به محض آنکه این گسترش شروع می شود، تنش های سطحی افزایش یافته و حتی باعث سرعت بخشیدن به این گسترش ترک مانند سرعت صوت در اجسام می شود. در نتیجه، شیشه های آنیلی بسیاری شکننده بوده و در اثر کمترین نیرو در شکل های تیز و نامنظم شکسته می شوند. هرگونه برش یا سنگ زنی باید پیش از عملیات حرارتی سکوریت سازی انجام شود. برش، سنگ زنی و ضربه های شدید پس از عملیات حرارتی شیشه های سکوریت، باعث شکستن شیشه می شوند.

 

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول