بی شک پنجره علاوه بر تنظیم نور ساختمان و خانه بر زیبایی نمای ساختمان نیز تاثیر دارد و بسته به ساختمان می توان از پنجره ها با مواد و جنس های مختلف و رنگ بندی های متفاوت استفاده کرد. بهتر است در هنگام انتخاب پنجره از تمامی زوایا اون رو بررسی کنید و شناخت کافی نسبت به انواع پنجره ها و نوع کاربرد آنها داشته باشید. با خواندن این مقاله شما می توانید بهترین نوع پنجره رو  نسبت به ساختمان خودتون انتخاب کنید.

اجزای اصلی پنجره چیه؟

پنجره ها اصولا از اجزایی تشکیل شده اند که نقش های اصلی و فرعی در ایجاد و شکل پذیری آنها دارند. ما در اینجا سعی می کنیم به تمامی اجزاء تشکیل دهنده یک پنجره بپردازیم تا شما بعد از خواندن این مقاله بتوانید به طور کامل تمامی پنجره ها و کاربرد و اجزاء آنها رو بشناسید.

بخش های مختلف پنجره ها رو می توان به ترتیب زیر بیان کرد :

 • شیشه
 • یراق آلات
 • فریم یا قاب
 • ساب فریم

 

1. انواع شیشه در پنجره ها

احتمالا خیلی از ما اطلاعات چندانی درباره شیشه ها و انواع اونها نداریم و خلاصه دانش ما درباره اونها برمیگرده به اینکه شیشه ها یا مشجر هستند یا شفاف و یا دوجداره! که فرق شیشه ها رو در این می بینیم. ولی این رو بدونید که شیشه ها انواع بسیار زیادی دارند که در ساخت پنجره ها فقط از 5 نوع از اونها استفاده میشه. نکته بسیار مهمی که باید مد نظر داشته باشید اینه که شیشه ها بخش عطیمی از پنجره رو در بر می گیرند که علاوه بر زیبایی و کاربردی بودن نقش بسزایی در میزان مصرف انرژی ایفا می کنند. 

اگه با انواع شیشه در پنجره ها آشنا بشید بهتر می تونید پنجره مد نظر خودتون رو انتخاب کنید و هزینه های کمتری بابت تامیر و نگهداری در نتیجه اینخاب درست بپردازید.

1)  شیشه تخت

شیشه تخت

شیشه های تخت از قدیم بسیار زیاد در ساخت پنجره ها استفاده می شد، به خاطر شفافیت خوب و اینکه هزینه نسبتا کمی دارن انتخاب معقول و به صرفه ای برای ابتدای کار خواهد بود و خیلی از اشخاص به خاطر این مزایا این نوع شیشه را انتخاب می کنند. ولی در نقطه مقابل معایب این شیشه ها هم نسبتا زیاد هستند که از بزرگترین اونها عایق نبودن در برابر حرارت و صوت و همچنین آسیب پذیری بسیار بالا در برابر ضربه می باشد. این پنجره ها با ضربه های بسیار کوچک ترک برداشته و می شکنند که امروزه به این دلیل کاربرد بسیار کمتری دارند.

2)  شیشه سکوریت

شیشه سکوریت

توی ایران یک زمانی شیشه سکوریت بسیار مد شده بود و در اکثر ساختمان های جدید از این شیشه ها استفاده میشد! این شیشه ها نسبت به شیشه های معمولی دارای مقاومت بیشتری نسبت به ضربه و حرارت دارن و همچنین نور کمتری رو از خود عبور میدن. در ضمن این شیشه ها در اثر ضربه مثل شیشه های عادی تیکه تیکه نمیشن و برعکس تبدیل به تکه های بسیار خرد میشن که این نکته بسیار مثبتی برای این نوع شیشه محصوب میشه. کاربرد این شیشه ها در زمان کنونی بیشتر برای ویترین فروشگاه ها می باشد چون در صورت شکستن آسیب کمتری رو وارد می کنند.

3) شیشه دوجداره، سه‌جداره و چهارجداره

شیشه دوجداره، سه‌جداره و چهارجداره

یکسری از شیشه ها هستند که به صورت دولایه به کار برده میشن که به اون پنجره های دوجداره گفته میشن و همونطور که از اسمشون مشخص هست از دولایه شیشه ساخته شده که بین اونها فضای خالی وجود داره که این فضا معمولا با گازهای بی اثر مثل گاز آرگون پر میشن. استفاده از این گاز در وسط دو لایه شیشه باعث به حداقل رساندن میزان انتقال صوت به داخل و همچنین کمتر کردن میزان انتقال حرارت و جلوگیری از هدررفت انرژی می گردد.

اگه تعداد شیشه های بکار رفته داخل این پنجره ها اضافه بشه درنتیجه مقدار عایق بودن در برابر حرارت و صدا نیز به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می کنه ولی در نقطه مقابل هزینه های اون نیز بسیار بالا میره که استفاده از این نوع پنجره ها رو فقط برای مصارف صنعتی قابل توجیه میکنه و استفاده از اون داخل ساختمان های مسکونی مقرون به صرفه نخواهد بود.

4) شیشه طرحدار

شیشه های طرح دار از نظر جنسیت و ساختار دقیقا مثل شیشه های معمولی هستند ولی تنها و بزرگترین تفاوتی که بین این دو وجود داره اینه که این شیه ها مات هستند و قابلیت دید بسیار کمتری نسبت به شیشه های معمولی دارن و کاربردهای خاص خودشون رو دارند.

5)  شیشه های مسلح

شیشه های مسلح

این پنجره ها که به پنجره های مشجر نیز معروف هستند در ساخت شیشه های اونها از یک لایه توری استفاده میشه. به این صورت که طوری در وسط این شیشه ها قرار میگیره که علاوه  بر مشجر و غیر قابل دید کردن پنجره باعص افزایش و بالا رفتن مقاومت شیشه در برابر انواع ضربه و جلوگیری از پرتاب شیشه هنگام شکستن میشه که این نکته مثبتی در این نوع شیشه ها میشه.

2.  یراق آلات پنجره یعنی چی؟ انواع یراق آلات چیه؟

یراق آلات در پنجره ها نقش های بسشیار مهمی رو ایفا می کنند و عملا با وجود آنها پنجره ها نوع و شکل به خود می گیرند. با یراق آلات کارهای زیادی میشه انجام داد که بخشی از اون کارها رو در زیر بازگو می کنیم

 • باز و بسته کردن.
 • جابجا کردن پنجره.
 • قفل کردن لنگه های یه پنجره.

 

3.  پنجره آلومینیومی

در محیط های با رطوبت بالا استفاده از پنجره های آلومینیومی گزینه بسیار مناسبی به شمار می روند در شهر های شمالی کشور که رطوبت بسیار بالا می باشد استفاده از این پنجره ها بسیار مرسوم می باشد. ولی نکته قابل تامل اینه که این پنجره ها با گذشت مدت زمانی رنگ و درخشندگی خودشون رو از د ست می دند و تقریبا زرد رنگ می گردند. 

این تغییر رنگ به خاطر رطوبت رو زنگ زدگی آلومینیوم می گن که هرچه رطوبت بیشتر باشه این تغییر رنگ سریعتر اتفاق می افته. البته این زنگ زندگی باعث میشه آلومینیوم در برابر رطوبت مقاوم تر بشه و عملا باعث استحکام بیشتر اون میشه که نکته بسیار جالب و قابل تاملی می باشد.

مزایای پنجره با فریم آلومینیومی:

 • مقاومت بالا در برابر رطوبت
 • وزن کم
 • طول عمر بالا
 • دارای تنوع فریم و رنگ
 • هماهنگ با انواع یراق آلات

معایب پنجره با فریم آلومینیومی:

 • تنوع رنگی پایین
 • ترمیم پذیری ضعیف
 • عایق نبودن نسبت به گرما

کاربرد پنجره آلومینیومی:

پنجره های آلومینیومی بسته به سلیقه و کاربرد در انواع ساختمان کاربرد داره و طرفداران خودش رو د اره. از جمله کاربردهای فراوان پنجره های آلومینیومی می توان به استفاده در سرویس بهداشتی، حمام، استخر و در اکثر مکان هایی که دارای رطوبت بالایی هستند استفاده می گردد البته این نکته رو هم در نظر داشته باشید پنجره های آلومینیومی نسبت به پنجره های PVC و UPVC از مقاومت و طول عمر کمتری برخوردار هستند.

مدل پنجره آلومینیومی:

پنجره آلومینیومی نوع دیگری از انواع پنجره هست که طرفداران مخصوص به خودش رو داره.

مدل پنجره آلومینیومی

محافظ این درب از جنس آهنی بوده و پنجره‌های آن به صورت آلومینیومی طراحی شده که می‌تونه علاوه بر زیبایی، به محافظت بیشتر خانه اضافه کنه.

آلومینیوم در برابر رطوبت زنگ نمی‌زنه و به همین دلیل یک انتخاب مناسب برای استفاده در سرویس بهداشتی هستش. در این بخش می‌توان به خوبی زیبایی پنجره آلومینیومی بزرگ موجود بر روی سقف را تماشا کرد.

4.  پنجره کامپوزیتی

کامپوزیت به معنای ترکیب دو ماده ای که با هم ترکیب نمیشن هست و پنجره کامپوزیت اکثرا از ترکیب چوب و آلومینیوم ساخته میشن. این پنجره ها در عمل دارای کارایی بالاتری نسبت به سایر متریال هستن ولی نقطه ضعف اونها قیمت بالاترشون هست.

مزایای پنجره با فریم کامپوزیتی:

 • کارایی بهتر نسبت به پنجره آلومینیومی
 • مقاومت در برابر رطوبت
 • طول عمر بالا
 • به تعمیر و تعویض کمی مورد نیازه

معایب پنجره با فریم کامپوزیتی:

 • قیمت بالا

کاربرد پنجره کامپوزیتی:

نماهای خارجی که در معرض رطوبت قرار دارن.

مدل پنجره کامپوزیتی:

مدل پنجره کامپوزیتی

این پنجره کامپوزیتی به خوبی فضا سازی شده و می‌تونه نوررسانی را در طول روز برای داخل منزل ایجاد کنه.

ترکیب رنگ سفید و طوسی این منزل بسیار زیباست. پنجره‌های موجود در این منزل از جنس کامپوزیت بوده و به دلیل بزرگ بودن فضای قرارگیری شیشه پنجره، می‌تونه به زیبایی محیط اضافه کنه.

مدل پنجره کامپوزیتی

رنگ سفید پنجره‌ها همخوانی بالایی با دیوارپوش‌ها، مبلمان، کوسن، قفسه و غیره داشته و شیشه پنجره‌ها می‌تونه به خوبی فضای بیرون را نشان بده.

5.    پنجره پی وی سی و یو پی وی سی

پنجره پی وی سی و یو پی وی سی که بسیار پرمصرف هست را در این بخش با هم بررسی می‌کنیم.

مواد پایه این پنجره ها از پلی ونیل هست و دوام بالایی در مقابل رطوبت و حتی ضربه دارن. شاید بشه نقطه ضعف اون رو به عنوان قیمت بالای مواد اولیه در نظر گرفت.

مزایای پنجره با فریم پی وی سی و UPVC:

 • وزن کم
 • عایق حرارتی خوب
 • مقاومت در برابر رطوبت
 • تنوع در رنگ

معایب پنجره با فریم PVC و یو پی وی سی:

 • قیمت بالا
 • نیاز به استفاده از ساب فریم فلزی
 • واکنش متریال با برخی مواد شوینده

کاربرد پنجره پی وی سی:

استفاده در تمامی پنجره ها، مخصوصا پنجره های سرویس بهداشتی و حمام.

مدل پنجره یو پی وی سی و پی وی سی:

مدل پنجره یو پی وی سی و پی وی سی

این پنجره یو پی وی سی با طرح چوب بوده و به زیبایی هماهنگی لازم را با وسایل داخل منزل همچون میز و صندلی‌ها ایجاد کرده. شیشه پنجره این مدل بسیار بزرگ بوده و فضای حیاط بیرون را به خوبی نشان می‌ده.

مدل پنجره یو پی وی سی و پی وی سی

این پنجره پی وی سی و یو پی وی سی که شیشه پنجره آن به قسمت‌های کوچک تقسیم شده و به زیبایی دکوراسیون منزل اضافه کرده.

مدل پنجره یو پی وی سی و پی وی سی

این پنجره پی وی سی که می‌بینید شیشه پنجره‌هاش به 4 قسمت تقسیم شده و به دلیل شیشه‌های بزرگی که داره، فضای داخل و بیرون را به خوبی نمایان می‌کنه.

این پنجره پی وی سی و یو پی وی سی به صورت چند بعدی بوده و امکان قرارگیری فضایی برای گلدان‌ها را ایجاد کرده.

برای آشنا با قیمت چند مدل پنجره پی وی سی و یو پی وی سی، روی لینک زیر کلیک کنید:

قیمت پنجره دو جداره

تفاوت پنجره PVC با UPVC چیه؟

فریم یو پی وی سی (Unplasticized Poly Vinyl Chloride) نسل جدید پروفیل پی وی سی (Poly Vinyl Chloride) است. پنجره های PVC در برابر نور خورشید، تغییر رنگ میدن و این موضوع یکی از مهمترین معایب این نوع پروفیل است. اما در نوع UPVC سعی شده این مشکل حل بشه و میشه گفت مهمترین تفاوت شون همین مورده. که البته باعث میشه قیمت UPVC گران تر از PVC باشه.

برای اطلاعات بیشتر مطلب تفاوت پنجره pvc و upvc رو بخونید.

و اما بریم سراغِ اخرین بخش سازنده‌ی پنجره یعنی ساب فریم…

4.   ساب فریم چیه؟

ساب فریم چیه

در عکس بالا، میتونین ساب فریم رو با نقطه‌چین قرمز در دیوار ببینین. معمولا ساب فریم از جنس پروفیل های آهنی با سطح مقطع مستطیل هست که در حین اجرای دیوار و قبل از اتصال پنجره به دیوار نصب میشه.

حدس میزنی کار این بخش چیه؟

فشارهای وارد شده از طرف دیوار به پنجره رو کنترل میکنه.

یکی از رایج ترین فشارها، فشار حاصل از وزن دیوار بالاسری پنجره است که به مرور زمان باعث عدم کارکرد صحیح پنجره میشه.

جمع بندی و نتیجه گیری

خب همونطور که گفتیم هر پنجره شامل 4 بخش اساسی است:

 1. شیشه
 2. یراق آلات
 3. فریم یا قاب
 4. ساب فریم

مهمترین نکته در انتخاب پنجره مناسب اینه که نسبت به انواع اون آشنایی اولیه داشته باشین و بعد بدونین برای محل مورد نظر شما کدوم مدل مناسب تر بوده و میتونه کاربری مورد نظرتون رو بهتون ارائه بده.

ما در این مقاله سعی کردیم بصورت خلاصه شما رو با اجزای پنجره و مزایا و معایب هر نوع پنجره آشنا کنیم تا بتونین انتخاب آگاهانه تری داشته باشین.

سوالات متدوال

انواع مختلف پنجره بر اساس قاب و متریال سازنده آن چه مواردی هستند؟
– پنجره چوبی
– پنجره آهنی
– پنجره آلومینیومی
– پنجره کامپوزیتی
– پنجره PVC و UPVC

مزیت‌های کاربرد پنجره چوبی در ساختمان چیست؟
– قابلیت اجرای طرح روی قاب
– تنوع زیاد در طرح متریال
– طول عمر بالا
– استفاده از رنگهای مختلف برای رنگ آمیزی
– سازگاری خوب با محیط زیست

معایب استفاده از پنجره چوبی در ساختمان چیست؟
– گران بودن متریال
– آسیب پذیری در مقابل رطوبت
– جذب موریانه
– مقاومت کم در برابر حرارت

مزیت‌های کاربرد پنجره آهنی در ساختمان چیست؟
– ارزان بودن متریال
– مقاومت در برابر ضربه
– استفاده از رنگ های مختلف برای رنگ آمیزی

معایب استفاده از پنجره آهنی در ساختمان چیست؟
– مقاومت کم در مقابل رطوبت (استفاده از ضدزنگ باعث مقاومتر شدن میشه)
– عایق نبودن نسبت به گرما
– وزن بالای متریال

مزیت‌های کاربرد پنجره آلومینیومی در ساختمان چیست؟
– مقاومت بالا در برابر رطوبت
– وزن کم
– طول عمر بالا
– دارای تنوع فریم و رنگ
– هماهنگ با انواع یراق آلات

معایب استفاده از پنجره آلومینیومی در ساختمان چیست؟
– تنوع رنگی پایین
– ترمیم پذیری ضعیف
– عایق نبودن نسبت به گرما

مزیت‌های کاربرد پنجره PVC و UPVC در ساختمان چیست؟
– وزن کم
– عایق حرارتی خوب
– مقاومت در برابر رطوبت
– تنوع در رنگ

معایب کاربرد پنجره PVC و UPVC در ساختمان چیست؟
– قیمت بالا
– نیاز به استفاده از ساب فریم فلزی
– واکنش متریال با برخی مواد شوینده

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول