تا حالا درباره مولیون شنیدید ؟ میدونید در کدوم بخش از پنجره های دوجداره کاربرد داره ؟ در انواع پنجره های دوجداره UPVC مولیون یک بخش عمودی و باریک می باشد که پنجره دوجداره رو به قسمت های کوچکتر بخش بندی میکنه، بنابراین در ساختمان سازی و صنعت وابسته به اون به تعدادی از ستون های عمودی و یا ستون های افقی که باعث جداشدن فریم های پنجره می گردد و در نتیجه باعث بالا رفتن استحکام آن می شود را مولیون می گویند.

شما تا به حال ساختمان ها با پنجره های متفاوتی دیده اید و شاید توجه کرده باشید که هر پنجره شکل خاص خودش رو داره و در طرح های مختلف ساخته میشن. و این پنجره ها همیشه به وسیله تعدادی قاب و ستون ساخته میشن که وظیفه این ستون ها در وحله اول استحکام و در وحله دوم نگهداری شیشه داخل خودشون هستن . که در نتیجه باعث بالاتر رفتن استحکام پنجره و مقاوم شدن دربرابر ضربه، باد و لرزش می باشد.

مولیون پنجره دوجداره

طبق مقررات ساختمانی پر کردن فضای پنجره با یک شیشه ی بزرگ غیر اصولی است. در پنجره های مولیون دار شیشه به شبکه های مساوی تقسیم می شوند و هدف اصلی آن امنیت و استحکام پنجره می باشد. با نصب مولیون، فشار بار به جای شیشه به ساختمان منتقل می شود.

کاربرد پروفیل مولیون

کاربرد این پروفیل روزانه در حال پیشرفت است در گذشته از مولیون فقط برای استحکام و نگهداری پنجره استفاده می شد. ولی امروزه پروفیل مولیون در عایق سازی و زیباسازی پنجره ها نیز اهمیت بسزایی دارد.

دلیل استفاده از مولیون

این پروفیل با سطح مقطعی چندلایه در اطراف پنجره علاوه بر محکم کردن شیشه در جای خود، به خوبی ناحیه بازشو را نیز می پوشاند. به همین دلیل در هنگام خرید پروفیل درب و پنجره upvc باید به ظرافت به کار رفته در پروفیل مولیون آن دقت کنید.

مولیون پنجره دوجداره

انواع پروفیل مولیون

سطح مقطع پروفیل مولیون شکلی مانند (T) انگلیسی دارد و همانطور که گفتیم، به خوبی می تواند فضای پنجره را در قسمت های افقی و عمودی پوشش دهد. به عنوان مثال از پروفیل مولیون می توان جهت کتیبه بالای پنجره های دوجداره استفاده کرد. انواع پروفیل های موجود در بازار عبارتند از :

  • پروفیل مولیون ثابت سری ۶۰
  • پروفیل مولیون ثابت سری ۷۰
  • پروفیل مولیون متحرک
  • پروفیل مولیون کتیبه کشویی

پروفیل مولیون ثابت سری ۶۰

از این پروفیل می توان در کنار مجموعه پروفیل های ۶ سانتی متری استفاده کرد.

پروفیل مولیون ثابت سری ۷۰

این پروفیل مولیون ثابت، عرضی معادل ۷۰ میلی متر یا ۷ سانتی متر دارد و طبیعتا باید آن را کنار سایر پروفیل های ۷ سانتی متری استفاده کرد.

مولیون پنجره دوجداره

پروفیل مولیون متحرک

پروفیل مولیون متحرک به لنگه بازشو پنجره متصل شده و هنگام بازشدن پنجره، همراه آن حرکت می کند. از این نوع پروفیل مولیون می توان در درب و پنجره های دوجداره و upvc فرانسوی یا ساده استفاده کرد. در این نوع پنجره هر دو لنگه کنار قابلیت بازشدن در کنار هم دارند.

پروفیل مولیون کتیبه کشویی

پروفیل های کشویی با سایر پروفیل ها به طور کلی تفاوت دارند و به همین دلیل، این نوع مولیون شباهت اندکی به انواع دیگر پروفیل های مولیون دارد. در واقع از این پروفیل مولیون می توان به عنوان تقسیم کننده ای افقی در داخل پنجره های کشویی شکل استفاده کرد.

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول