ساختار پنجره های سه جداره

بین پنجره های سه جداره و پنجره های دوجداره تفاوت زیادی وجود ندارد و تقریبا ساختار این دو شبیه یکدیگر هستند. در این نوع پنجره ها به جای دو شیشه از سه عدد شیشه با فاصله گاز استفاده می گردد که این کاز معمولا گاز آگون می باشد. شاید هوا هم عایق نسبتا خوبی برای فضای بین این شیشه ها باشد ولی گاز آرگون خاصیت های بیشتری دارد و صدا را نیز عایق می کند که بسیار عالی می باشد.

ساختار پنجره های سه جداره

نحوه ی ساخت پنجره های چند جداره

دو یا چند شیشه که به طور موازی، روبروی یکدیگر قرار گرفته اند و بر روی یک چارچوب آلومینیومی سوار هستند؛ این نوع پنجره ها را تشکیل داده اند. در ابتدا صفحات شیشه ای فلوت با قطعات فاصله انداز، از یکدیگر فاصله می گیرند. این قطعات فاصله انداز از مواد رطوبت گیر پر شده اند. شیشه ها و قطعات فاصله انداز به کمک چسب هایی بخصوص در جای خود محکم می شوند. در گوشه ای از این مجموعه، سوراخی کوچک قرار دارد که از آن برای تزریق گاز آرگون به فضای خالی بین دو صفحه ی شیشه ای استفاده می شود. پس از آنکه ترکیب گازی فضای بین جداره ها به حد مناسب رسید، آنگاه برای بار دوم عایق بندی می شود. پس از این مرحله پنجره ی مورد نظر، آماده ی نصب می باشد.

مقایسه مابین انواع پنجره ها

پنجره ها را بر اساس دسته بندی مورد اشاره می توان به لحاظ قیمت و همچنین عایق بودن در برابر حرارت، صوت و گرد و غبار مورد بررسی قرار داد.

  • قیمت: قیمت شیشه های سه جداره چیزی نزدیک به دو برابر قیمت شیشه دو جداره است.
  • عایق حرارت: به طور معمول، نوع سه جداره بیشتر از ۴۰% در برابر حرارت نسبت به نوع دو جداره عایق است. مقدار عایق بودن نسبت به حرارت را با ضریب انتقال حرارت سطحی مرجع می توان سنجید. این ضریب که ازین پس با U نمایش داده می شود، به مقدار حرارت انتقال یافته بین دو سطح به مساحت یک متر مربع با اختلاف دمای یک درجه است (واحد W/(m^2*K)). هرچه این ضریب پایین تر باشد، یعنی آن دیوار یا جداره نسبت به اتلاف انرژی، عایق تر است.

ساختار پنجره های سه جداره

شایان ذکر است که با توجه به ملاحظات قیمتی، پیشنهاد می شود در صورت نیاز به عایق سازی صدا، تنها در شرایط خاص (مانند کارگاه ها و کارخانه های صنعتی که آلودگی صوتی بالاست) از سه جداره ها استفاده شود. پنجره های دو جداره معمولاً نیاز مشتری را به لحاظ عایق صوتی بودن، برطرف می کنند.

  • عایق گرد و غبار: پروفیل UPVC که در انواع چند جداره استفاده می شود، آنها را به خوبی در برابر گرد و غبار عایق می کند.

مزایا و معایب پنجره های سه جداره

مانند هر قطعه ای دیگر، پنجره های سه جداره مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه بدان اشاره می شود:

ساختار پنجره های سه جداره

  • مزایا: همانطور که پیشتر اشاره شد، ساختار ویژه ی اینگونه پنجره ها، آنها را به گزینه ای عالی در جهت عایق سازی محیط در برابر آلودگی صوتی و هدر رفت گرما، تبدیل کرده است. دیگر مزیت آن نسبت به انواع کم جداره تر، ایمنی بیشتر این نوع پنجره ها در برابر عوامل خارجی است. یک لایه اضافه تر شیشه ی سخت شده، به این امر کمک می کند.

دیگر مزیت اینگونه پنجره ها هنگام تعویض با پنجره های تک جداره ی معمولی است. از آنجا که پنجره های قدیمی تک جداره بر روی قابی آهنی و یا آلومینیومی متصل به دیوار، سوار هستند؛ بنابراین صرفاً جدا کردن بدنه پنجره و اتصال قاب پنجره سه جداره به قاب قدیمی تک جداره، امکان نصب آسان را بدون نیاز به تخریب، فراهم می نماید.

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول