استین گلاس (stained glass) چیست؟

استین گلاس اثری هنری است که با استفاده از دست انجام می‌شود.در استین گلاس شیشه‌های رنگی توسط سیم‌های جدا کننده ای که از جنس قلع است ، بندکشی می‌شوند و اشکال متنوع و گوناگون را به وجود می‌آورند.

شیشه‌های رنگی استین گلاس در طرح‌ها و ضخامت‌های متفاوت ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشترین شیشه ای که در آستین گلاس استفاده می شود شیشه‌ ۳ میل اکراینی است.

شیشه استین گلاس که گاهی به آن استند گلاس نیز گفته می‌شود، نوعی از شیشه است که از چسباندن قطعات کوچک شیشه ‌های رنگی به یکدیگر ساخته می‌شود. با مونتاژ و چسباندن تکه شیشه‌های رنگی به یکدیگر تصاویر و اشکال متنوع و مختلفی به وجود می‌آید که شما با توجه به سلیقه‌ و دکوراسیون موردنظر برای ساختمانتان می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

استین گلاس چه کاربردی دارد؟

شیشه از متریال های بسیار مهم در صنعت ساختمان است و کاربرد فراونی در دکوراسیون داخلی و خارج  هر ساختمانی دارد. ازگذشته تا به امروز معماران و طراحان داخلی و خارجی ساختمان از تکنیک های مختلفی برای زیبا سازی ساختمان ها استفاده می کردند .

و با به وجود آمد شیشه های رنگی ،این نوع شیشه محبوبیت فراونی در بین مردم وطراحان پیدا کرد و آنها با استفاده از تکنیک های مختلف و همچنین استفاده از شیشه های رنگی در نمای داخلی وخارجی ساختمان ها باعث زیبا تر شدن ساختمان ها شدند.از تکنیک های محبوب و زیبا در صنعت شیشه و پنجره میتوان به استین گلاس اشاره کرد.

تاریخچه استین گلاس

استین گلاس یک هنر غربی است و قدمت آن بیش از 1000 سال است و به قرن هفتم میلادی در انگلستان باز می‌گردد. هنر استین گلاس در قرن ۶ تا ۱۱ میلادی با پیدایش سبک گوتیک در معماری، به یکی از قالب‌های هنری در آن زمان تبدیل شده بود. به دلیل اینکه سبک گوتیک یک سبک مذهبی بود، بیشتر  بناهایی که با استفاده از این هنر ساخته می‌شد مکان‌های مذهبی و کلیساها بودند. و میتوان گفت در طول تاریخ، اصطلاح stained glass ، به پنجره مساجد، موزه‌، کلیسا و دیگر بناها اشاره دارد.

مزایای شیشه‌های استین گلاس

  • شیشه‌های استین گلاس که با ترکیب شیشه و فلز ساخته می شوند ، مقاومت بالایی دارند و در برابر عوامل محیطی مانند عبور گرما و سرما خوب عمل می‌کنند.
  • شیشه های استن گلاس در برابر عبور اشعه‌های مضر فرابنفش نیزعملکرد خوبی دارند و عایق خوبی برای انتقال صدا نیز به شمار می رود.
  • پنجره‌هایی که در ساخت آن‌ها از شیشه stained glass استفاده می‌شود به دلیل داشتن مفتول‌های فلزی انعطاف ‌پذیر، از نظر ایمنی نیز بسیار مقاوم و مستحکم هستند.
  • شیشه‌های استند گلاس نور محیط را به خوبی تامین می‌کنند و با انعکاس نور رنگی، فضایی زیبا و متفاوت را به وجود می‌آورند.

کاربرد شیشه استین گلاس

شیشه stained glass کاربردهای مختلف و متنوعی را از گذشته تا به امروزه داشته است که در زیر به بعضی از آنها اشاره می کنیم

کابرد شیشه استین گلس در قدیم

کاربرد این نوع از شیشه در گذشته با امروز متفاوت بوده است. پنجره هایی که در قدیم با استین گلس ساخته می شدند، دارای نماد ها و رنگ های مختلفی برای نمایش داستان‌های مختلف مذهبی بوده اند.

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول