ویژگی های یراق آلات

 • تحمل وزن اولین نکته حائز اهمیت در تمامی یراق‌آلات دو حالته می‌باشد. 100 کیلوگرم حداقل وزنی است که این سیستم از یراق‌آلات در اندازه ‌های مختلف بازشو باید تحمل کند. برای تحقق این امر مقاومت، اندازه و وزن مناسب لولاها باید مورد توجه قرار گیرد. و همچنین پیچ‌های رگلاژ لولاها نیز باید از جنس مناسب برخوردار بوده تا در هنگام رگلاژ دچار هرز شدن رزوه‌ها نگردد.
 • یکی دیگر از مهم ترین کارها که باید در انتخاب این دسته از یراق‌آلات مورد توجه قرار گیرد تست آب نمک می باشد. انجام تست آب نمک جهت جلوگیری از فرسودگی و زنگ زدگی هنگام استفاده از این یراق‌آلات در مناطق مرطوب می‌باشد.
 • حداقل تست آب نمکی که می‌بایست گواهی آن توسط آزمایشگاه‌های معتبر و مورد قبول RAL آلمان صادره شده باشد، برابر استاندارد معادل 500 ساعت می‌باشد.
 • گوشه‌های بالا و پائین مورد استفاده در یراق‌آلات دوحالته به جهت اهمیت فراوان این قطعات و نوع کاربرد آن‌ها که به عنوان مفاصل اصلی باعث گردش یراق و انتقال نیرو به تمامی قطعات می‌شوند، باید از لحاظ سایز، مقاومت و آلیاژ مصرفی مورد توجه قرار گیرند تا در هنگام عملکرد دچار شکستگی و هرز شدن دندانه‌ها نگردد.
 • اسپانیولت‌های دو حالته باید دارای شیارهایی باشند که بین صفحه اصلی و زیرین فاصله ایجاد نموده تا درهنگام اصطکاک، دستگیره روان تر عمل نموده و روکش یراق از بین نرود و باعث فرسودگی بین دو صفحه اسپانیولت نگردد.
 • اسپانیولت عرض این سیستم باید دارای ضامن امنیت باشد تا در هنگام باز شدن پنجره از بالا به صورت کلنگی این ضامن عمل نموده و باعث قفل شدن دستگیره گردد.

همه چیزهایی که باید درباره انواع یراق آلات پنجره دوجداره بدانید

شاید شما هم با عبارت یراق و یراق آلات برخورد کرده باشید. همه ما می‌دانیم که عبارت یراق و یراق آلات برای چیزهایی مانند دستگیره درب و پنجره ها یا لولای کابینت‌ها به کار می‌رود. در این مقاله می‌خواهیم نگاه تخصصی‌تر و جامع‌تری به موضوع یراق داشته باشیم و با انواع یراق آلات پنجره دوجداره نیز آشنا شویم.

حالا نگاهی به محیط اطراف خود بیندازید. می‌بینید که انواع زیادی از یراق آلات در اطراف شما وجود دارد. فرقی نمی‌کند که روی درب و پنجره دوجداره خانه شما به کار رفته باشد، یا از آن‌ها در کابینت‌ها و کمدها استفاده شده باشد. همه ما روزانه با تعداد بسیار زیادی از انواع یراق آلات در تماس هستیم.

شاید تاکنون حتی متوجه نشده باشیم که این یراق آلات چه کاربردها و ویژگی‌هایی دارند و چقدر زندگی را برای ما آسان‌تر کرده‌اند. یراق‌ها در واقع ابزارآلات فلزی هستند که در طول تاریخ توسط افراد مبتکر و مهندسان، برای آسان‌تر و زیباتر شدن لوازم کاربردی طراحی می‌شوند.

برای آنکه این موضوع واضح‌تر شود، خوب است بدانید که مثلا دستگیره در از ساده‌ترین انواع یراق آلات به حساب می‌آید. حتی شیر آب نیز به عنوان یکی از یراق آلات پر مصرف شناخته می‌شود. زندگی امروزی ما، به شدت به یراق آلات مختلف وابسته است. طراحی، تولید و کاربرد یراق آلات با گذشت سال‌ها،‌ پیشرفت زیادی کرده است و مسلما در سال‌های آتی نیز شاهد طراحی انواع تازه‌ای از یراق آلات با کاربردهای جدید در زندگی روزمره خود خواهیم بود.

یراق آلات پنجره دوجداره چند نوع است و هر یک چه کاربردهایی دارند؟

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم یراق آلات طیف وسیعی از اجزای پنجره‌ های دوجداره upvc را حین بازسازی پنجره‌ های قدیمی شامل شده و دوام و کیفیت پنجره‌ های دوجداره به نوع یراق آلاتی که در آن‌ها استفاده می‌شود بستگی دارد از این رو باید در مورد انتخاب یراق آلات مصرفی به جنس و کیفیت آن‌ها توجه ویژه‌ای شود تا هنگام متصل شدن به پروفیل و پیچ شدن به گالوانیزه مشکلاتی نظیر شکستگی و … را به همراه نداشته باشد. البته با مراجعه به نمایندگی‌های معتبر از برند‌های شناخته شده نظیر نمایندگی هافمن،  نمایندگی ویستابست، نمایندگی وین تک یراق آلاتی با کیفیت و با دوام به شما پیشنهاد می‌شود که بسته به سلیقه می‌توانید از یراق آلات موجود در این نمایندگی‌ها در پنجره دوجداره upvc خود استفاده کنید.

انواع مختلف یراق آلات:

یراق آلات مصرفی در بازشو‌های تک حالته:

در این نوع پروفیل پنجره‌های دوجداره upvc که به صورت تک حالته هستند باز و بسته شدن پنجره به صورت 90 درجه بوده و زمانی که پنجره‌ها بسته می‌شوند اسپانیولت درسه نقطه قفل شده و با فشاری که بر نوار درزگیر اعمال می‌شود، تمامی منافذ رو پوشش داده و به نوعی می‌توان نتیجه گرفت که یراق آلات مناسب می‌تواند در عایق بودن پنجره‌ ها نیز تاثیر داشته باشد.

یراق آلات مصرفی در بازشو‌های دو حالته:

پنجره‌ های دوجداره upvc دو حالته، به دو شیوه عمودی و افقی باز و بسته می‌شوند . در پروفیل تک حالته همانطور که به آن اشاره‌ای کوتاه داشتیم باز و بسته شدن به صورت 90 درجه انجام خواهد شد و در صورت وجود پرده برای گیر نکردن و آسیب نرسیدن به پرده‌ها و در عین حال گردش هوا از دومین حالت بازشو این نوع پنجر‌ها می‌توان بهره برد .

یراق آلات مصرفی در بازشوهای کشویی:

با توجه به یراق آلاتی که در این نوع پنجره‌ های دوجداره upvc استفاده می‌شود به شما این امکان داده می‌شود تا از اشغال کمتر فضا هنگام باز و بسته شدن پنجره‌های باز شو بهره مند شوید اما این نوع پنجره‌ها در قیاس با مدل‌ها دیگر از نظر جلوگیری از ورود گرد و خاک و هدر رفتن انرژی عملکردی ضعیف‌تر داشته و در واقع این نوع پنجره‌ها با توجه به مزیت مهمی که دارند (اشغال نکردن فضا و محیط پیرامون پنجره) مشکل بزرگی که به آن اشاره کردیم را به دنبال خواهند داشت.

بازشو فولکس واگنی:

در واقع یراق الاتی که در این نوع پنجره‌ها استفاده می‌شود به شما این امکان را می‌دهد که ضمن عایق بندی قوی‌تر نسبت به بازشو کشویی از ویژگی‌های پنجره دو حالته نیز بهره مند شوید. این مدل که در فرایند بازسازی پنجره‌های قدیمی و جایگزین کردن پنجره‌های دوجداره upvc از محبوبیت خوبی برخوردار است، بر روی پروفیل‌های معمولی قابل اجرا بوده و همانطور که اشاره کردیم از عایق بندی خوبی نیز برخوردار می‌باشد.

یراق آلات مصرفی در پنجره‌های دوجداره سرویس بهداشتی و حمام:

پنجره‌های دوجداره upvc به کار رفته در سرویس بهداشتی و حمام تنها از بالا و با زاویه 30 درجه باز و بسته می‌شوند و با توجه به شرایط محیطی و تعداد دفعات باز و بسته شدن این نوع پنجره‌ها، یراق آلاتی که در آن‌ها استفاده می‌شود باید از کیفیت و دوام خوبی برخوردار باشد تا عمر بالای محصول را تضمین کند. البته ناگفته نماند عمر و کیفیت را در نهایت شیوه نصب مشخص می‌کند اگر علاوه بر یراق آلات با کیفیت نصب این نوع پنجره‌ها طبق اصول انجام شود عمر و کیفیت پنجره‌ها تضمین می‌شود.

یراق آلات مصرفی در پنجره‌های دوجداره upvc:

همانطور که اشاره کوتاهی داشتیم یراق آلات نقش اساسی و کلیدی در طول عمر مفید پنجره‌های دوجداره داشته و کسانی که قصد بازسازی پنجره‌ های قدیمی خود و جایگزین کردن این نوع پنجره‌های دوجداره را دارند علاوه بر توجه به نوع پروفیل، گالوانیزه استفاده شده در آن و …. باید به یراق آلات مصرفی در پنجره و طریقه نصب آن نیز توجه ویژه داشت. در ادامه به یراق آلاتی که به نوعی اجزای اصلی پنجره‌های دوجداره upvc محسوب می‌شوند خواهیم پرداخت.

 • اسپانیولت:

اسپانیولت یکی از اصلی‌ترین و مهمترین اجزای پنجره‌های دوجداره محسوب شده و در صورت عدم استفاده از آلیاژ مناسب در ساخت اسپانیولت، فشار بر روی دستگیره‌ها بیشتر شده چرخدنده‌ها آسیب دیده و در نهایت پنجره از کار می‌افتد. به طور معمول جنس‌هایی که در بازار هستند یا ترک بوده و یا آلمانی که ما آلمانی را پیشنهاد می‌دهیم زیرا اسپانیولت‌های آلمانی که در پنجره‌ های دوجداره به کار می‌رود دو زبانه بوده و به همین علت از امنیت و کیفیت بهتری نسبت به رقیب ترک خود برخوردار است.

 • دستگیره:

یکی دیگر از اجزای مهم پنجره‌های دوجداره upvc دستگیره است، در انتخاب دستگیره نیز باید به نکاتی توجه داشت تا از هرز شدن و از کار افتادن آن هنگام بازسازی پنجره‌ های قدیمی تا حد قابل توجهی جلوگیری شود.

 • اولین نکته‌ای که باید آن را در نظر داشته باشید طول اهرم دستگیره است، هرچقدر اهرم بلند‌تر باشد فشار کمتری به اسپانیولت وارد می‌شود.
 • نکته دیگر صفحه‌ی اصلی دستگیره می‌باشد، صفحه اصلی نباید از ضخامت و جنس نامرغوب باشد، نقطه‌ی اتصال دستگیره به صفحه‌ی اصلی نیز باید محکم باشد و توسط دستگاه‌های مخصوص انجام شود تا اهرم نرم و بدون مشکل حرکت کند. در صورتی که استاندارد‌هایی که به آنها اشاره شد رعایت نشود ممکن است دستگیره بشکند و از کار بیافتد.
 • نکته دیگر هم در رابطه با پیچ‌های چهار طرف دستگیره پنجره‌ های دوجداره upvc می‌باشد اگر از جنس و آلیاژ با کیفیت ساخته نشده باشد می‌تواند شما را با مشکلاتی نظیر هرز شدن دستگیره‌ها مواجه کند. از طرفی باید به آلیاژ به کار رفته و کیفیت فنر‌ها نیز توجه داشت زیرا باید تحمل تغییر حالت تا 90 درجه را داشته باشد و تغییر فرم و شکل ندهد.
 • زوار‌های دستگیره‌ها نیز که پیچ‌ها در آن قرار میگیرد نیز باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد و بتواند فشار را به خوبی تحمل کند و بعد از اتمام کار نیز باید از روکش‌های مخصوص برای پوشاندن و مخفی کردن آنها استفاده شود تا کار نهایی ظاهری شکیل داشته باشد.شما را به مطالعه مقاله انواع دستگیره پنجره دوجدارهدعوت میکنیم.
 • سیلندر:

در انتخاب سیلندر مناسب باید چند نکته را در نظر داشت اولین نکته نوع پروفیل مصرفی است، نوع سیلندر و آکس باید طبق پروفیل مصرفی تعیین شود . نکته امنیتی در رابطه با سیلندر هنگام خارج کردن کلید است، زمانی که کلید از سیلندر خارج می‌شود باید اهرم مرکزی نیز قفل شود تا زمان سرقت، هنگامی که درب یا پنجره قفل است امکان خارج شدن سیلندر وجود نداشته باشد، در نظر داشتن و توجه به این نکته می‌تواند درصد امنیت درب و پنجره دوجداره upvc را تا حد بالایی افزایش دهد.

 • زبانه و لولا:

زبانه یکی دیگر از اجزای پنجره‌ های دوجداره در فرایند بازسازی بوده و نکته‌ای که در رابطه با آن وجود دارد کوچک یا بزرگ بودن آن است، باید به نحوی انتخاب و نصب شود تا در صورت باز یا بسته شدن حداقل فشار بر لولا اعمال شود.

لولایی که در پنجره دوجداره upvc به کار می‌رود نیز باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده، حداقل 10 سانتی متر طول و 100 گرم وزن داشته باشد تا بتواند وزن پنجره را تحمل کند تا هنگام باز و بسته شدن مشکل ایجاد نشود در واقع اگر لولا از جنس مناسب و کیفیت خوبی برخوردار نباشد هنگام باز بسته شدن با بد بسته شدن یا حتی بسته نشدن مواجه شوید، این امر ممکن است در عایق بندی و سایر اجزا نیز مشکلاتی را به وجود بیاورد از این رو لولا نیز یکی از اجزای کلیدی محسوب می‌شود.

 

 

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول