پس از اینکه انسان توانست فلزات را ذوب کند و با استفاده از آن‌ ها ابزارآلات مورد نیاز زندگی خود را بسازد، واژه “یراق” به وجود آمد. عبارت یراق در ابتدا تنها برای افسار و زین متصل به اسب و چهارپایان به کار می‌رفت. پس از گذشت زمان و با به وجود آمدن انواع سلاح، از عبارت “یراق” برای نام بردن مدل‌های خاصی از سلاح استفاده شد. این مدل از سلاح، در زمان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گرفت که قرار بود جنگ‌افزارهای فلزی مانند شمشیر و نیزه به کار گرفته شوند.

اما با گذشت زمان و پیشرفت روزافزون علم و دانش مهندسی، امروزه یراق آلات به ابزارهایی فلزی گفته می‌شود، که با ذوب کردن فلز و شکل گرفتن آن در قالب‌های مختلف ساخته و آبکاری می‌شوند. یراق آلات همیشه و همه جا در کنار ما هستند و برای آسان‌تر کردن کارهای ما ایجاد شده‌اند. البته ما معمولا توجه زیادی به آن‌ها نداشته‌ایم.

آشنایی با یراق آلات، انتخاب درست و به جای آن‌ها و استفاده از یراق آلات با کیفیت می‌تواند تاثیر به سزایی در بهبود روند زندگی ما داشته باشد.

یراق آلات در محدوده بسیار زیادی از وسایل و ابزار وجود دارند، و بخشی مهمی از بسیاری از این وسیله ها هستند، که استفاده از آن ها بدون یراق آلات، ناممکن است.

برای مثال، چند نمونه از یراق آلاتی که همه ی ما در طول روز با آن ها سر و کار داریم:

  • دستگیره درب و پنجره ها
  • لولاهای پنجره ها، درها، کابینت ها یا هر لولا دیگری
  • قفل های انواع پنجره
  • شیر آب
  • دستگیره های کشوها و کمد ها
  • شیرهای شوفاژ و فلکه ها
  • لولای درب های کشویی

ساخت یراق آلات از کجا آغاز شد؟

نمی توان ساخت یراق الات را به ابزار خاص و زمان مناسبی نسبت داد، زیرا تقریبا بیشتر وسایل مورد استفاده ی ما، از این ابزار بهره برده اند تا قابل استفاده باشند.

یکی از قدیمی ترین موارد ساخت این ابزارها، یراق های متصل به افسار و زین های چهارپایان بوده است. همچین می توان گفت از زمانی که درب و پنجره ها ساخته شده اند، یراق آلات نیز همراه با آن ها به وجود آمده اند.

با پیشرفت روز افزون مهندسی و طراحی ساخت ابزار، یراق و ابزار ها نیز شکل پیشرفته تری پیدا کردند.

چرا از یراق آلات استفاده می‌کنیم؟

یراق آلات واژه‌ای کلی برای تمامی ابزارها و تزئینات جانبی به کار رفته در وسایل اطراف ما می‌ باشد. از یراق آلات برای ساخت مبل، تولید کابینت، سازه‌های مختلف موجود در منازل، سرویس‌های بهداشتی، درب و پنجره های دوجداره و تک جداره، ابزارهای فنی، تجهیزات مهندسی و همه موارد مشابه استفاده می‌شود.

اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید، که چرا باید از یراق آلات در تولید و ساخت لوازم، ابزارهای مختلف استفاده کنیم؟

استفاده از یراق آلات برای زیبایی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای یراق آلات زیبایی آن‌ها است. مثلا یک درب، یک پنجره دوجداره، یک کابینت یا یک کمد را در نظر بگیرید. مثلا برای درب نیاز به استفاده از دستگیره‌هایی است که در انواع و اشکال مختلف وجود دارد و علاوه بر کارآیی، به زیبایی درب نیز کمک می‌کند.

برای کمدها و کابینت‌ها نیز، استفاده از دستگیره‌های مختلف می‌تواند بر زیبایی ظاهری آن‌ها بیفزاید. در مورد درب و پنجره های دوجداره، انواع مختلف لولاها و دستگیره‌ها می‌توانند باعث تغییر سبک و جهت باز و بسته شدن پنجره‌ها شوند. به این ترتیب در زیبایی و کارآیی آن‌ها نقش موثری ایفا می‌کنند.

استفاده از یراق آلات برای آسان‌تر شدن کاربرد وسایل

یراق آلات به آسان‌تر شدن کاربری وسایل و ابزارها کمک می‌کنند. مثلا یک پنجره دوجداره را در نظر بگیرید. استفاده از انواع لولاها می‌تواند در کاربردی‌تر شدن پنجره از نظر نحوه باز و بسته شدن و روان بودن پنجره دوجداره به هنگام باز و بسته شدن تاثیر بگذارد.

قفل‌های یک درب را در نظر بگیرید. قفل‌ها خودشان به تنهایی دارای انواع مختلفی هستند که یراق آلات زیرمجموعه بسیاری دارند. مثلا در پنجره های دوجداره جلوقفلی نوعی از یراق آلات است، که نقش مهمی در کارکرد آن‌ها دارد و به طول عمر مفید پنجره کمک شایانی می‌کند. یراق آلات درب و پنجره حتی در بهبود و عملکرد صحیح عایق‌بندی تاثیرگذار هستند.

درب‌های ورودی ساختمان نیز از یراق آلات و دستگیره‌های مخصوص به خود استفاده می‌کنند که در انواع و اندازه‌های مختلفی در بازار وجود دارند.

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول