با پیشرفت فناوری های ارتباطی در قرن حاضر، خانه ها و اجزای داخل آن ها هم قابلیت اتصال به اینترنت را پیدا کرده اند. چنین اتصالی با هدف آسان تر شدن کارهای روزمره در خانه و همچنین خودگردان شدن بسیاری از امور صورت می گیرد. بنابراین تلفن همراه،‌ تبلت یا کامپیوتر شما تبدیل به مرکز فرمان دهی به اشیا و دستگاه های خانه می شود که بسیاری از این فرمان ها را می توانید یک بار برای چندین هفته تنظیم کنید. برای مثال به گلدان هوشمند بگویید یک روز در میان به گیاه آب دهد و یا به پنجره هوشمند بگویید شب ها از ساعت ۷ بعد از ظهر به بعد، مات شود تا حریم خانه حفظ شود. از این رو برای افراد و خانواده هایی که به زندگی مدرن علاقه مند هستند، خرید در و پنجره دو جداره هوشمند تبدیل به گزینه جذابی شده است.

کاربردهای اصلی پنجره هوشمند

استفاده از پنجره هوشمند در منزل می تواند موجب شود گرمای ناخواسته فصول گرم سال به خانه وارد نشود. فناوری این در و پنجره ها به شکلی است که می توانید روی تلفن همراه خود گزینه عدم ورود مادون قرمز را بزنید تا گرما وارد خانه نشود. همچنین با یک دکمه این نوع پنجره ها از حالت شفاف به مات تغییر می کنند و برای حفظ حریم خصوصی بسیار مناسب هستند. با توجه به این که کاربرد اصلی پنجره هوشمند در زمینه صرفه جویی انرژی، کنترل شدت گرما و نور عبور کرده، و کنترل دید منزل از بیرون است، این پنجره ها علاوه بر منزل، در هتل ها و ادارات و شرکت ها نیز بسیار کاربردی اند. در برخی کشورها حتی در ایستگاه های مترو و اتوبوس از این نوع پنجره ها استفاده می کنند تا گرما و نور شدیدی به مسافران منتظر وسیله نقلیه، منتقل نشود.

آينده نزدیک پنجره هوشمند چیست؟

در آینده ای نه چندان دور، شیشه پنجره های هوشمند علاوه بر کاربردهای فعلی شان، تبدیل به نوعی نمایشگر یا مانیتور هم می شوند. یعنی می توانید کنار پنجره بایستید و دمای محیط را روی شیشه پنجره مشاهده کنید. یا باخبر شوید امروز چه ساعتی باران خواهد بارید. یا روی پنجره خانه خود اعلان هایی از نرم افزار یادآور شخصی تان مثل تقویم دیجیتال خود دریافت کنید و متوجه شوید امروز چه کارهایی دارید. همچنین ممکن است یخچال هوشمند شما یک پیام روی پنجره برای تان بفرستد که موجودی میوه رو به اتمام است و امروز بعد از کار لازم است سری به میوه فروشی هم بزنید.

قیمت پنجره هوشمند ارزان می شود

خبر خوب این که به دلیل سرمایه گذاری های انجام شده در کشورهای مختلف جهان روی شیشه های هوشمند، در آینده ای نه چندان دور پنجره های هوشمندی تولید می شوند که بسیار ارزان تر از نسخه های کنونی آن ها باشند و همین کیفیت و کارایی را ارائه دهند. در حال حاضر پنجره هایی که برای مثال شرکت Sage Glass تولید می کند، قابلیت مات شدن و تیره شدن را دارند. به این صورت که پنجره دارای پوششی سرامیکی است که پس از ارسال فرمان دیجیتال از سوی کاربر یا نرم افزاری که از پیش برنامه ریزی شده، ولتاژ کمی از جریان الکتریسیته وارد پنجره می شود و شیشه را تیره می کند.

استفاده از انرژی خورشید با پنجره هوشمند

برخی محققان چینی ماده ای به اسم اکسید وانادیوم استفاده می کنند که آن را به عنوان پوششی برای تنظیم پرتوهای مادون قرمز خورشید در نظر می گیرند. در چنین پنجره هایی نور جذب شده ولی عبور داده نشده را می توان به سلول های خورشیدی در پانل های شیشه ای انتقال داد و به کمک آن نور، انرژی به دست آورد. این انرژی به میزانی هست که چراغ یک اتاق را روشن نگه دارد. می توان در آینده ای نزدیک به اتاق هایی دست یافت که لامپ خود را به کمک پنجره های هوشمند روشن نگه می دارند.

 

انواع مختلف پنجره های هوشمند را بشناسید

پنجره فتوکرومیک

درست مثل عینک های فتوکرومیک، این نوع پنجره ها هنگامی که در معرض امواج الکترومغناطیس قرار می گیرند، حالت مات و تیره پیدا می کنند، و با قطع شدن موج های یادشده، شیشه دوباره شفاف می شود.

پنجره الکتروکروماتیک

رنگ این پنجره ها بر اثر عبور جریان برق با ولتاژ پایین تغییر می کند. در این شیشه ها واکنش شیمیایی رخ می دهد که بازگشت پذیر است.

پنجره کریستال مایع (Liquid crystal)

فناوری این پنجره ها مثل تلویزیون های کریستال مایع است و نور به شکل کنترل شده ای در آن ها پخش می شود. این پنجره ها در حالت عادی و بدون نیرو الکتریکی مات هستند و پس از برقراری جریان الکتریکی، شفاف می شوند.

پنجره ترموکرومیک

این نوع پنجره ها به دما حساس هستند و مواد موجود در آن ها در صورت بالا بودن دما، اجزای عبور امواج مادون قرمز را از شیشه نمی دهند.

پنجره هوشمند و دو جداره

جالب است بدانید در و پنجره های هوشمند در یک نوع دسته بندی، خود زیرمجموعه در و پنجره های دو جداره دارای پروفیل یو پی وی سی محسوب می شوند. قیمت پروفیل در و پنجره علاوه بر ماده به کار رفته، در هزینه داشتن پنجره هوشمند تاثیرگذار است. این نکته نیز لازم به ذکر است که امنیت پنجره های هوشمند بالاتر از پنجره های عادی است و حتی یک پنجره هوشمند ضد گلوله از یک پنجره ضد گلوله ایمن تر است، وقتی در حالت مات یا تیره قرار دارد. مزیت دیگر پنجره هوشمند این است که برخلاف پرده، شما همزمان که از نور بهره مند می شوید، حریم خانه را خصوصی می کنید.

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول