پنجره های دوجداره با مزایای بسیار زیادی که دارند خود انقلابی در صنعت درب و پنجره ها بودند که با اتصال آن ها روی پروفیل های upvc بیشترین میزان عایق بندی صوتی و حرارتی به دست می آید، ضمن آنکه مزایای بسیار زیاد دیگری چون دوام ، زیبایی ، بازشو های متنوع و غیره هم وجود دارد. اما آیا می توان عایق بندی باز هم بیشتری داشت؟ بله . پنجره سه جداره upvc برای همین نیاز ساخته شده است.

گرچه بیشترین استفاده از پنجره های upvc با شیشه های دوجداره است، اما امکان استفاده از شیشه سه جداره ، چهار جداره و حتی پنج جداره هم وجود دارد، که برای مصارف خاص هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا به ویژگی های پنجره سه جداره و مزایای و معایب آن، و تفاوت آن با پنجره دوجداره بپردازیم.

 

 

ساختار پنجره سه جداره upvc

در پنجره های upvc به طور کلی شیشه ها روی پروفیل قاب نصب می شوند . این شیشه ها در پنجره 3 جداره در سه عدد هستند که به وسیله ی دو اسپیسر (جدا کننده) از یکدیگر جدا شده اند.درست همانند پنجره دوجداره ، در پنجره سه جداره هم بین شیشه ها یک گاز وجود دارد که نقش زیادی در عایق بندی پنجره دارد. این گاز عموما آرگون یا کریپتون می باشد.در پنجره سه جداره upvc به دلیل داشتن یک لایه شیشه بیشتر نسبت به پنجره دوجداره ، پروفیل ضخیم تری باید استفاده شود. در واقع این یک رابطه دوطرفه است ، بدین معنی که گاهی زمانی هم که نیاز به پروفیل ضخیم در ساختمانی باشد، از شیشه های سه جداره استفاده می کنند.

 

تفاوت پنجره دوجداره و سه جداره چیست و آیا میزان عایق بندی دوبرابر است؟

مشخص است که تفاوت پنجره سه جداره upvc با انواع پنجره دوجداره ، در داشتن یک لایه اضافه تر شیشه ، و پروفیل ضخیم تر و کانال های داخلی بیشتر است. با داشتن یک لایه شیشه اضافه تر و به وجود آمدن یک فضای بین شیشه ای بیشتر ، مسلما مجموع میزان گازی که بین شیشه ها وجود دارد دو برابر پنجره دوجداره است.

بنابراین میازن عایق بندی پنجره سه جداره ، حداقل 2 برابر پنجره سه جداره است ، که این میزان معمولا بیشتر هم بوده و به چند برابر می رسد.

پنجره دوجداره یا پنجره سه جداره upvc ؟ کدام یک بهتر است؟

سوالی که بسیاری ممکن است در ذهن خود داشته باشند این است که پس بهتر نیست از ابتدا از پنجره سه جداره که عایق بندی بالاتری دارد بجای پنجره دوجداره استفاده شود؟ و یا در واقع ، پس چرا با وجود عایق بندی بیشتر پنجره سه جداره ، میزان استفاده از پنجره دوجداره بیشتر است؟

پاسخ این است که در اکثر مواقع میزان عایق بندی پنجره های دوجداره خود به حد کافی است و در بیشتر ساختمان ها ، با نصب پنجره دوجداره عایق بندی کافی به دست می آید.

با توجه به بیشتر بودن قیمت پنجره سه جداره ، و نیاز به استفاده از پروفیل ضخیم تر ، (با در نظر گیری کافی بودن عایق بندی پنجره دوجداره) به صرفه تر است که در بیشتر ساختمان ها از پنجره های دوجداره استفاده شود.

بنابراین ، استفاده از پنجره های سه جداره در مواردی به صرفه و ضروری است که ساختمان در محیطی با میزان سر و صدای بسیار زیاد ، و یا آب و هوای بسیار گرم یا بسیار سرد باشد.

برای مثال اگر ساختمان شما به محیط های صنعتی که سر و صدای زیادی تولید می کنند نزدیک باشد ، یا در نزدیکی فرودگاه یا راه آهن زندگی می کنید و صدای زیادی از هواپیما و قطار دریافت می شود، پنجره سه جداره می تواند موجب آرامش بیشتری برای شما شود.

هم چنین برای ساختمان هایی که در منطقه ای با سرمای بسیار زیاد هستند پنجره سه جداره می تواند عایق بندی حرارتی بهتری هم داشته باشد.

بهرحال اگر از پنجره سه جداره استفاده می کنید ، بهتر است حداقل پنج کاناله و بیشتر باشد ، تا هزینه ای که صرف می شود ، نتیجه مطلوب را داشته باشد.

 

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول