پنجره آهنی در دیروز تا امروز

اگر نگاهی به معماری‌های کهن داشته باشید،‌ متوجه می‌شود که در گذشته پنجره‌‌های آهنی از محبوبیت فراوانی برخوردار بودند. این محبوبیت به میزانی بود که تقریبا در اکثر سازه‌ها در آن دوران،‌ از پنجره‌های آهنی استفاده می‌شده است. اما با گذر زمان،‌ پنجره‌‌های آهنی کم کم طرفداران خود را از دست داده و در و پنجره‌‌ یو پی وی سی جایگزین آن شد. افت پنجره آهنی به میزانی بود که تقریبا می‌توان گفت که در معماری مدرن هیچ جایی ندارد؛‌ اما چه عواملی باعث ایجاد این تحول شد؟ در ادامه با ما همراه باشید و جواب سوال خود را پیدا کنید.

پنجره‌‌های آهنی چه مزیتی دارند؟

درست است که در امروزه پنجره‌های آهنی نسبت به پنجره یو پی وی سی از کاربرد کمتری برخوردارند، اما با این وجود، همچنان مزیت‌هایی نیز می‌توان برای آن برشمرد؛ مزایای که در دیگر انواع پنجره قابل مشاهده نیست.

مقاومت بالا در برابر ضربه

وقتی به مزیت‌های پنجره آهنی فکر می‌کنید، قطعا استحکام آن اولین چیزی است که به ذهنتان می‌رسد. پنجره‌های آهنی معمولا از استقامت بی‌نظیری برخوردارند و تا میزان زیادی در برابر ضربه‌های سهمگین مقاوم‌اند. این مزیت باعث شده که پنجره‌های آهنی برای قرن‌های متمادی مورد استفاده قرار گیرند.

قابلیت ترمیم بی‌نظیر

ممکن است پس از چندین سال،‌ پنجره آهنی شما با مشکلاتی همراه شود، اما جای هیچ نگرانی نیست؛ شما به راحتی می‌توانید آن را ترمیم کنید. پنجره‌های آهنی برخلاف بسیاری از پنجره‌های دیگر به راحتی ترمیم‌ می‌شوند.

رنگ‌پذیری عالی

در دنیای امروز می‌توانید پروفیل‌ در و پنجره در رنگ‌های گوناگونی را انتخاب کنید؛ اما باید بدانید که رنگ‌پذیری آن‌ها به خوبی پنجره‌های آهنی نیست. علاوه بر این موضوع، هر گاه که از رنگ پنجره‌های آهنی خسته شدید می‌توانید رنگ متفاوتی را روی آن بزنید؛ در صورتی که پروفیل‌ یو پی وی سی با این گستردگی از این قابلیت برخوردار نیست.

زیبایی منحصربه‌فرد

درست است که در معماری مدرن،‌ پروفیل یو پی وی سی،‌ زیبایی متناسبی را به خانه‌ها می‌بخشد؛‌ اما این موضوع زیبایی پنجره‌های آهنی را نقض نمی‌کند. پنجره آهنی هم مانند همه پنجره‌‌های دیگر از زیبایی خاص خود برخوردار است.

قیمت معقول و مناسب

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پنجره آهنی قیمت مناسب آن‌ها است. پنجره‌های آهنی نسبت به بسیاری از پنجره‌های دیگر،‌ از قیمت مناسبی برخوردارند. این موضوع، مهم‌ترین دلیل‌ استفاده از پنجره‌های آهنی در دنیای امروز است.

معایب پنجره‌های آهنی

امروزه با تغییر استانداردها و پیشرفت تکنولوژی از میزان رغبت مشتریان نسبت به پنجره‌های آهنی کاسته شده است و می‌توان گفت این نوع پنجره‌ها در قیاس با پنجره‌‌ یو پی وی سی،‌ از معایب بیشتر و مزایای کمتری برخوردارند؛ اما این معایب چه عواملی است؟

مقاومت پایین در برابر رطوبت

قطعا یکی از بزرگ‌ترین معایب پنجره‌های آهنی، مقاومت پایین آن‌ها در برابر رطوبت است. این موضوع باعث شده که این نوع از پنجره‌ها در مناطق مرطوب و بارانی، دچار زنگ‌زدگی شوند و استحکام خود را از دست بدهند.

عایق ضعیف صدا و حرارت

پنجره‌های آهنی به طور کامل روی یکدیگر منطبق نمی‌شوند و همیشه درزهایی در بین آن وجود دارد. این اتفاق باعث می‌شود که صدا و حرارت به راحتی از این نوع پنجره عبور کند.

حمل و نصب سخت و دشوار

از دیگر معایب مهم‌ پنجره‌ آهنی،‌ وزن زیاد آن است. این وزن زیاد پنجره‌‌های آهنی باعث می‌شود که علاوه بر حمل و نقل،‌ از نصب دشواری برخوردار باشد؛ در صورتی که پنجره‌ یو پی وی سی به راحتی نصب می‌شود و بدون نیاز به بنایی و در کوتاه‌ترین زمان می‌توان پنجره‌های قدیمی را با آن‌ها تعویض کرد.

بالا بردن وزن سازه

وزن زیاد پنجره‌های آهنی هم به عنوان یک عیب به شمار می‌رود. نصب این نوع از پنجره‌ها روی ساختمان،‌ باعث افزایش وزن سازه می‌شود. افزایش وزن سازه هم باعث کاهش ایمنی ساختمان شده و باعث می‌شود که در برابر حوادثی همچون زلزله آسیب‌زا باشند.
در این نوشته نگاهی به مزایا و معایب پنجره‌های آهنی داشتیم. با یک جمع‌بندی کلی متوجه می‌شوید که در دنیای امروز استفاده از پنجره‌های آهنی نسبت به پنجره یو پی وی سی، دیگر منطقی به نظر نمی‌رسد.
0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول