وقتی صحبت از ایمنی در برابر آتش‌سوزی به میان می‌آید این سوال مطرح می‌شود که آیا ماده uPVC موجود در پروفیل در و پنجره و پنجره یو پی وی سی در برابر آتش سوزی ایمن است؟

یو پی وی سی شعله‌های آتش را گسترش نمی‌دهد

در و پنجره های یو پی وی سی هنگام رخ دادن آتش سوزی موجب هدایت شعله‌های آتش و گسترش آن می‌شوند چون کلر موجود در مواد PVC به‌عنوان یک بازدارنده آتش عمل می‌کنند. قاب پنجره‌های یو پی وی سی ذوب نمی‌شوند، برخلاف تصور غلط رایجی که در مورد دیگر متریال‌های پلاستیکی وجود دارد. همچنین به محض از بین رفتن منبع اشتعال در و پنجره‌های یو پی وی سی به شدت کاهش دما پیدا می‌کنند و عملکردی مثل سوخت ندارند. به‌عنوان جمع‌بندی می‌توان گفت در حالی که نصب شیشه‌های دو جداره در ملک شما از بروز آتش سوزی جلوگیری نمی‌کنند، اما وضعیت را تشدید نمی‌کنند. به همین دلیل خوب است نکات ایمن‌سازی منزل و محل کار را بشناسیم تا احتمال این اتفاق به صفر برسد.

پروفیل پنجره یو پی وی سی در مجاورت آتش چه واکنشی نشان می‌دهند؟

درست است که یو پی وی سی از مواد مشتق نفتی ساخته می‌شود، اما به‌شکل جالبی وقتی در مجاورت آتش قرار می‌گیرند مقاومت نشان می‌دهند و در شدیدترین حالت بدون سوختن تغییر شکل می‌دهند. ضخامت زیاد و فشردگی بدنه پنجره های یو پی وی سی نیز عامل دیگری است که آن‌ها را در برابر آتش مقاوم می‌کند. این نکته نیز لازم به ذکر است که آتش به سمتی جریان پیدا می‌کند که از آن هوا به داخل خانه می‌آید. اکسیژن به تسریع آتش کمک می‌کند ولی چون پنجره یو پی وی سی عایق خیلی خوبی در مقایسه با دیگر انواع پنجره است، مثل وقتی که از این نوع پنجره برای مقابله با گرد و خاک استفاده می‌کنید، امکان ورود هوای بیشتر به محیط کم می‌شود و آتش سوزی به دلیل نبود اکسیژن زیاد شونده، حالت شدیدی نمی‌تواند پیدا کند. از سوی دیگر، اگر حریق خارج از منزل یا محیط کار اتفاق بیفتد، با داشتن پنجره دو جداره یو پی وی سی می‌توانید مطمئن شوید که گاز و دود ناشی از آتش سوزی به محل حضور شما وارد نمی‌شود و دچار مسمومیت ناشی از این گازها نمی‌شوید.

روش‌های پیش‌گیری از آتش سوزی در منزل

به کمک آشنایی با روش‌های زیر و رعایت نکات مهم می‌توانید از بروز آتش سوزی پیش‌گیری کنید و احتمال آن را به صفر برسانید. امیدواریم این اتفاق برای هیچ‌کس پیش نیاید.

نصب هشدار دهنده دود در خانه

سنسورهای هوشمند هشدار دهنده وقتی که وجود دود را تشخیص دهند می‌توانند شما را با خبر کنند. در مواردی این سنسورها همراه با آب پاش به شیوه‌ای طراحی می‌شوند که در صورت وجود دود زیاد، پاشش آب را شروع کنند. خوب است به‌صورت ماهانه این هشدار دهنده‌ها را بررسی و رفع اشکال کنید و مطمئن شوید که درست کار می‌کنند. این را نیز بررسی کنید که صوت یا زنگ هشدار سنسورها در همه‌ی اتاق‌ها شنیده می‌شوند. اگر هشدار دهنده با باتری کار می‌کند مرتب چک کنید عمر باتری تمام نشده باشد.

رعایت اصول ایمنی در برابر آتش سوزی

برای سیگار کشیدن جای مشخصی در خانه داشته باشید که دور از مواد اشتعال‌زا باشد. همچنین سیگار را کنار لوازم برقی و یا مواد اشتعال‌زا خاموش نکنید. هیچ‌گاه شمع‌ها را در نزدیکی وسایلی مثل پرده و پتو روشن نکنید. شمع‌ها را حتما در جاشمعی مناسب و ایمن بگذارید و موقع خوابیدن یا ترک خانه آن‌ها را خاموش کنید. کابل‌ها و سیم‌های فرسوده و قدیمی را حتما تعویض کنید. از قرار دادن مواد پاک کننده و برخی محصولات آرایشی در معرض نور خورشید و گرما جلوگیری کنید. مطمئن شوید همه اعضای خانواده می‌دانند که هنگام وقوع آتش سوزی از کجا و چطور برق و گاز منزل را قطع کنند. در منزل خود کپسول آتش نشانی داشته باشید تا بتوانید در لحظات نخست آتش سوزی جلوی آن را بگیرید. خوب است بدانید ۴ دقیقه اول آتش سوزی مهم‌ترین لحظه برای خاموش کردن آن است و پس از آن ممکن است به‌سرعت آتش به کل منزل زبانه کشیده باشد. خاکستر شومینه، قلیان و منقل را در سطل زباله یا کیسه زباله پلاستیکی تخلیه نکنید. آن را با آب خاموش کنید و سپس این کار را انجام دهید.

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول