چه پنجره دو جداره داشته باشید، چه نداشته باشید، احتمالا تا کنون با پدیده بخار گرفتگی این پنجره ها مواجه شده اید. در نگاه اول به نظر می رسد می توان این بخار را با پارچه ای خشک پاک کرد ولی این بخار نه از سطح پشتی پنجره است و نه از سطح جلویی. این بخار دقیقا میان دو صفحه شیشه‌ی پنجره است که به سادگی پاک نمی شود. حقیقت این است که پنجره دو جداره باید سامانه ای عایق و نفوذ ناپذیر باشد و رطوبت و بخار نتواند وارد این سامانه شود. یعنی منافذ و سوراخ های کوچکی نباید وجود داشته باشند که مولکول های درشت بخار آب اجازه ورود پیدا کنند.
پس می توان گفت فقط پنجره های دو جداره ای که فقط ظاهر دو جداره دارند و به خوبی مونتاژ و نصب نشده اند، یا پنجره هایی که از عمر مفیدشان گذشته است، دچار این پدیده می شوند. به همین علت است که تهیه در و پنجره uPVC از برندهای معتبر بسیار ضروری است و پرداخت قیمت پنجره دو جداره با کیفیت، شما را از شر مشکلاتی مثل بخار زدن پنجره دو جداره تا سال‌ها راحت می کند.

بخار زدن پنجره دو جداره از چه خبر می دهد؟

وقتی ما لکه عرق یا بخار روی پنجره دو جداره خود می بینیم، تلاش می کنیم آن را با دستمال یا پارچه ای پاک کنیم، اما می بینیم که این بخار تمیز نمی شود. در چنین شرایطی برخی افراد راهکار تعویض پنجره دو جداره را در پیش می گیرند و برخی دیگر، تصمیم می گیرند پنجره را به حال خود رها کنند. نکته ای که باید توجه کرد، این است که عرق کردن شیشه دو جداره خبر از این می دهد که پنجره شما دیگر یک سیستم عایق نیست و مزیت های یک پنجره دو جداره را دیگر ندارد. چون گاز آرگون میان دو شیشه خالی شده است و به راحتی حرارت بین فضای داخل خانه و فضای خانه انتقال پیدا می کند.

نگران بخار سطح بیرونی نباشید

در این جا خوب است بدانیم بخار زدن سطح بیرونی پنجره دو جداره طبیعی است. اتفاقا در فصل سرد وقتی شما محیط خانه را گرم کرده اید، چنین بخاری نشان می دهد سامانه عایق پنجره دارد درست کار می کند و هوای گرم درون منزل هدر نمی رود. چون کارکرد اصلی پنجره دو جداره مقابله با اتلاف سوخت و انرژی است. اما بخار گرفتگی بین دو جداره را باید جدی گرفت. دلیل چنین مشکلی، می تواند به استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن پنجره دو جداره برگردد. این مواد تمیزکننده به مرور نوارهای درزگیر را خراب می کنند و سیستم عایق از بین می رود. اما اگر تنها چند ماه پیش از خرید و نصب در و پنجره uPVC با این مشکل مواجه شدید، خبر بد این است که کیفیت محصولی که تهیه کرده اید پایین است. لازم است با متخصص این کار تماس بگیرید تا در محل شما حاضر شوند و مشکل را بررسی کنند. برای مثال می توانید از بخش هافمن سرویس کمک بگیرید.

علل بخار زدن پنجره دو جداره

استفاده نکردن از چسب مناسب، استفاده نکردن از رطوبت گیر مناسب داخل اسپیسرهای پنجره دو جداره، ترک خوردن یا شکستن شیشه هنگام نصب یا در طول استفاده، همچنین مونتاژ نشدن درست و اصولی پنجره و البته استفاده از مواد شیمیایی و سفید کننده ها برای تمیز کردن، از دلایل بروز بخار زدگی پنجره های دو جداره هستند. خبر خوب این که می‌توان پنجره هایی را که عایق آن ها از بین رفته است تعمیر کرد. برای این امر خوب است از متخصصان پنجره های یو پی وی سی کمک بگیرید.

 

رطوبت گیر و نقش موثر آن در پیش‌گیری از این مشکل

ماده رطوبت گیر در و پنجره uPVC به قصد مقابله با جمع شدن رطوبت و مولکول های آب بین اجزاء این نوع از پنجره ها به کار گرفته می‌شود. رطوبت گیر که به نام نمگیر شیشه دو جداره هم معروف است، برای محافظت از  نقطه مناسب شبنم یا غلظت بخار در فاصله‌ی بین صفحه های شیشه ای داخل و خارجی پنجره‌ها به کار گرفته می‌شود. در اصل رطوبت گیر به عایق بندی بالاتر پنجره منجر می شود. رطوبت گیر پنجره دو جداره در واقع ماده ای به صورت دانه های خشک و کوچک است. این دانه های خشک را از ترکیب خاک رس خاصی با زئولیت تولید می کنند. این دانه ها باعث می شوند مایع و گاز به خود جذب شوند و جلوی تجمیع رطوبت را می گیرند. استفاده از رطوبت گیر خوب با رعایت استانداردها هنگام تولید، از فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت پنجره دو جداره است. در نتیجه، به قول معروف هیچ ارزانی ای بی علت نیست!

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول