چند دیدگاه نادرست درباره پنجره یو پی وی سی وجود دارد که در این مطلب به برخی از آن‌ها پرداخته ایم.

پنجره یو پی وی سی تفاوتی با پنجره عادی ندارد

در سال های نخست که پنجره یو پی وی سی وارد کشورمان شد، به دلیل ناآشنایی کارشناسان نصب، فروشندگان و سازندگان، همچنین اطلاعات کمی که مصرف کنندگان درباره این نوع پنجره داشتند، این باور نادرست در بخشی از جامعه شکل گرفت که پنجره دو جداره تفاوت قابل توجهی با پنجره عادی ندارد و تنها یک شیشه بیشتر دارد. برخی بر این باور بودند که این پنجره فقط به دلیل داشتن یک شیشه اضافی، مقاوم تر است یا جلوی انتقال حرارت بین خانه و محیط بیرون را می گیرد. با گذشت زمان، این باور نادرست منجر به این شد که پنجره های دو جداره ای ساخته و نصب شدند که فقط ظاهر دو جداره داشتند و عملکرد عایق نداشتند، چون از اساس سیستمی عایق نبودند و فقط یک شیشه بیشتر داشتند!
پنجره ای که فقط ظاهر دو جداره دارد، یعنی فضای خلأ بین دو شیشه ایجاد نشده و سپس این فضای نفوذ ناپذیر با گاز آرگون یا کریپتون پر نشده است. در پنجره دو جداره حقیقی، بین دو شیشه ابتدا یک فضای خلأ نفوذ ناپذیر شکل می گیرد تا هوا و رطوبت وارد آن نشود، سپس گاز آرگون یا کریپتون در این فضا محبوس می شود و امکان خروج نمی یابد. فاصله بین دو شیشه هم بسیار مهم است. این فاصله باید متناسب با گاز مصرفی، به درستی و براساس میلی متر انتخاب شود تا سیستمی عایق شکل بگیرد. همچنین پروفیل و قاب پنجره نیز باید از جنسی غیر از آهن و آلومینیوم که خود رسانای حرارت هستند، تولید شده باشند که به جز شیشه، سایر اجزای پنجره نیز عایق حرارت، گرد و خاک و صدا باشند.
پس نتیجه می گیریم این باور که پنجره دو جداره فرقی با پنجره عادی ندارد، جز این که یک شیشه بیشتر دارد، اشتباه است. این چنین نیست که با اضافه کردن یک لایه شیشه بیشتر، به سامانه ای عایق دست پیدا کنیم و مسئله کاملا علمی است. از این رو، نصب پنجره دو جداره را باید به متخصص حرفه ای سپرد تا نتیجه کار، پنجره ای صرفا با ظاهر دوجداره نباشد!

 

نصب پنجره دو جداره نیازی به کارشناس ندارد

دومین دیدگاه نادرستی که در این مطلب به آن اشاره می کنیم، این است که برخی گمان می کنند خود می توانند قطعات پنجره دو جداره را به صورت مجزا از بازارهای مختلف تهیه کنند و سپس خود دست به کار شوند و پنجره را سوار کنند. با توجه به این که مونتاژ و نصب پنجره دو جداره به ابزارهای دقیق که اندازه گیری های میلی متری دارند، وابسته است، لازم است نصب را به کاردان بسپارید. همچنین تهیه قطعات ناسازگار با هم، در نهایت نمی تواند به شما در داشتن یک سامانه عایق کمک کند.

 

پنجره دو جداره بخار می زند

این باور هم نادرست است! چون همه‌ی پنجره های معمولی و دو جداره مثل پنجره یو پی وی سی به دلیل تفاوت دمای محیط داخل و بیرون، می توانند بخار بگیرند. اما مسئله این نیست. زمانی که بخار یا رطوبت میان دو شیشه ایجاد شود، این یک اشکال بزرگ است. اما همین جا شفاف سازی می کنیم که پنجره های دو جداره استاندارد، که مراحل نصب اصولی را طی کرده اند و به درستی مونتاژ شده اند، سالیان سال نباید دچار بخار گرفتگی بین دو شیشه شوند. بخار گرفتن میان دو جداره زمانی رخ می دهد که منافذی وجود داشته باشند که مولکول های درشت هوای مرطوب اجازه ورود به محیط محبوس بین دو شیشه را پیدا کنند. پس یا ممکن است مشکل از کیفیت پنجره دو جداره باشد، یا ممکن است مشکل از مواد شیمیایی باشد که هنگام تمیز کردن پنجره، به پروفیل در و پنجره برخورد کرده اند. نتیجه می گیریم برای تمیز کردن پنجره دو جداره نباید از مواد شیمیایی استفاده کرد و استفاده از آب و صابون رقیق برای پاکسازی کافی است. همچنین اگر از برندی محصول خود را تهیه کنید که کیفیت استانداردی را رعایت کند، سالیان سال این مشکل بروز نمی کند.

 

نصب پنجره یو پی وی سی باعث تخریب دیوار می شود

این باور نادرست ریشه در نصب های غیرکارشناسی و غلط در گذشته دارد. در حال حاضر ما در هافمن خدمات نصب و تعویض پنجره دو جداره را بدون تخریب و نیاز به عملیات بنایی انجام می دهیم و با دستگاه های بسیار دقیق، برش ها را در صورت لزوم انجام می دهیم تا آسیبی به دیوار شما نرسد. جالب است بدانید هنگام فعالیت کاردان هافمن در منزل یا محل کار شما، نیاز به تخلیه وسایل نیست و فقط کافی است حدود دو متر اطراف پنجره خالی باشد تا کار به راحتی انجام شود. نیازی به ترک محیط هم ندارید و می توانید به فعالیت های روزمره خود بپردازید. از این بابت هم مطمئن باشید گچ کاری و بلند شدن گرد و خاک هم در زمان نصب پنجره رخ نخواهد داد چون قاب اصلی پنجره در دل دیوار قرار نیست جدا شود.

 

شیشه پنجره دو جداره با شیشه پنجره عادی فرق می کند

این باور هم غلط است، عایق بودن پنجره یو پی وی سی به دلیل تفاوت جنس شیشه نیست، بلکه به دلیل فاصله دقیق بین دو شیشه و همچنین، وجود گاز مناسب به شکل محبوس بین این دو شیشه است. البته که پروفیل هم در عایق بودن نقش اساسی دارد. پس می توان از شیشه سکوریت، لمینت، ضد گلوله، رنگی و غیره برای پنجره یو پی وی سی استفاده کرد.

قیمت پنجره یو پی وی سی بسیار گران است

این باور هم نادرست است. پنجره یو پی وی سی کالایی لوکس محسوب نمی شود، چون ما آن را با اهداف تجملی تهیه نمی کنیم. بلکه آن را تهیه و نصب می کنیم تا مصرف و هزینه سوخت و انرژی ما کاهش پیدا کند، سر و صدای بیرون وارد منزل نشود، و همچنین اجازه ندهیم گرد و غبار بیرون و آلاینده ها وارد منزل یا محیط کارمان شوند. درست است که به دلیل المان ها و اجزای پنجره دو جداره، قیمت پنجره یو پی وی سی گران تر از پنجره معمولی است، اما پرداخت آن نوعی سرمایه گذاری است و روشی برای داشتن خانه ای مدرن تر و سازگارتر با طبیعت و محیط زیست.

تغییر رنگ پنجره UPVC

حتما شما هم صحبت‌ های بسیار زیادی در مورد تغییر رنگ و اصطلاحا زرد شدن پنجره های UPVC شنیده اید. این مورد نیز یکی دیگر از باور های غلط بوده که بین مردم رواج پیدا کرده است. متاسفانه این افراد گمان می ‌کنند تمام تولیدات ساخته شده از جنس PVC به مرور زمان در مقابل نور آفتاب تغییر رنگ خواهند داد.
طبق استاندارد جهانی کلیه تولیدات پتروشیمی و پلاستیکی نظیر یو پی وی سی لازم است کاملا متناسب با شرایط آب و هوایی همان کشور ساخته و عرضه شوند. البته شایان ذکر است که در ابتدای ورود محصولات دوجداره به ایران علی الخصوص پروفیل ‌های UPVC به دلیل عدم نظارت و کنترل کافی در تطبیق پروفیل های یو پی وی سی با شرایط جوی ایران، برند های بسیاری از چین، کره، آلمان و ترکیه‌ وارد ایران شدند که به هیچ عنوان متناسب با شرایط آب و هوایی و میزان اشعه فرابنفش موجود در کشور ما نبودند.
برخلاف تصور اکثریت مردم میزان تغییر رنگ پروفیل UPVC اصلا وابسته به دمای محیط در مناطق مختلف نیست. در واقع این دمای هوا نیست که در روند تغییر رنگ پروفیل موثر است، بلکه میزان و نحوه تابش نور آفتاب سبب این تغییر رنگ خواهد شد.

 

در پنجره های استاندارد تغییر رنگ رخ نمی دهد

توجه داشته باشید که درصد مصرف استابلایزر در پروفیل یو پی وی سی بسیار بیشتر از ماده PVC  بوده و همچنین اکسید تیتانیوم مهم ‌ترین موادی است که در استابلایزر ها و ذرات PVC مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد نیز به عنوان رنگدانه و محافظ پروفیل در برابر اشعه UV خورشید به کار گرفته می شود.
لازم به ذکر است که تیتان یا دی اکسید تیتانیومی که در پروفیل یو پی وی سی مورد استفاده قرار می گیرد، حتما باید مشخصات بسیار ویژه‌ ای داشته باشد. این مواد جایگزین های دیگری نیز دارد، البته حتی با توجه به این نکته که از لحاظ عناصر با هم یکسان هستند، اما مناسب استفاده در پنجره UPVC نیستند. چرا که هنوز از نظر استاندارد های آلمان مثل RAL مورد تایید قرار نگرفته اند.

جدا از انتخاب دی اکسید تیتانیوم با کیفیت بسیار بالا، انتخاب میزان مناسبی از غلظت آن نیز در کیفیت و روند تغییر رنگ پروفیل یو پی وی سی موثر می باشد. البته میزان غلظت این مواد بر اساس شرایط اقلیمی و جوی هر منطقه، مشخص می ‌شود.
در نتیجه توصیه می کنیم از پروفیل‌ هایی استفاده کنید که مورد تایید آلمان بوده و همچنین از استاندارد‌ های کیفیتی مخصوص پروفیل یو پی وی سی برخوردار باشند.
در صورتی که پروفیل یو پی وی سی با شرایط آب و هوایی کشور مطابقت نداشته باشد، به مرور زمان و یا حتی با شستشو لایه سطحی و بیرونی هم این محصول زرد شده و تغییر رنگ خواهد داد.
از آنجایی که هیچ راهی برای از بین بردن این لایه زرد رنگ وجود ندارد، پیشنهاد ما این است که در هنگام خریداری پروفیل یو پی وی سی، محصولاتی که دارای استاندارد جهانی هستند را انتخاب کنید

پنجره UPVC ضد سرقت نیست

خوشبختانه پنجره UPVC دارای مکانیزم قفل چند نقطه ای بوده که در داخل پروفیل به صورت یکپارچه تعبیه شده است. پس این باور غلط در مورد امنیت پایین پروفیل یو پی وی سی کاملا بی پایه و اساس است. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به مقوله امنیت بسیار اهمیت می دهید، با خیالی آسوده می توانید از این پروفیل های ضد سرقت استفاده کنید.

مقاومت پایین پنجره UPVC در برابر آتش

پروفیل یو پی وی سی به دلیل ساختار منحصر به فرد خود که دارای غلظت بسیار زیادی کلر و ترکیبات ضد اشتعال است، از مقاومت بینظیری در برابر آتش و حرارت برخوردار است. این ویژگی پروفیل یو پی وی سی را به یکی از ایمن ترین محصولات در هنگام وقوع هرگونه بحران تبدیل کرده است.

ضعف پنجره UPVC در برابر شرایط آب و هوایی

در پنجره UPVC تمهیداتی کاملا مجهز و حرفه ای برای بالا بردن میزان مقاومت این پروفیل ها در برابر انواع شرایط آب و هوایی در نظر گرفته شده است. در ترکیبات پروفیل یو پی وی سی، پلی وینیل کلراید، تثبیت کننده، دی اکسید تیتانیوم ۷% و … موجود بوده که این مواد در برابر تغییرات جوی، نور آفتاب، برف، باران و … به هیچ عنوان تغییر شکل نخواهند داد.

پروفیل یو پی وی سی ضد آب نیست

جالب است بدانید چوب به مرور زمان تحت تاثیر رطوبت پوسیده خواهد شد و آهن نیز ممکن است در اثر شرایط آب و هوایی دچار مشکل زنگ زدگی شود. اما خوشبختانه پروفیل یو پی وی سی نه تنها کاملا ضد آب بوده بلکه رطوبت هیچ تاثیری بر روی آن نخواهد داشت.
از سوی دیگر تمام گوشه های پنجره UPVC با دقت بسیار زیاد جوش داده می شوند. که همین امر سبب اطمینان از عدم نفوذ آب به داخل خواهد شد. همچنین یک لایه 2 طرفه از جنس الاستومر ترموپلاستیک در اطراف قاب و درز این پروفیل قرار می گیرد که به وسیله آن شکاف ها به طور موثر و قابل توجهی مهر و موم می شوند. در نتیجه آب و رطوبت نه از پروفیل و نه حتی از درز های آن هرگز اجازه عبور نخواهد داشت.

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول