یراق آلات انواع مختلفی دارد. هر یک از این نوع یراق آلات، براساس نوع خاص خود برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یراق آلات بادی

یراق آلات بادی دارای قدرت بالایی هستند. قدرتمندی این نوع یراق آلات از طریق فشرده‌سازی باد یا همان هوا ایجاد می‌شود. از انواع این نوع یراق آلات می‌توان به دمنده ها، مکنده های بادی، جک های بادی، آچارهای ضربه‌ای بادی و تفنگ های بادی اشاره کرد.

یراق آلات دستی

یراق آلات دستی جز‌ء ساده‌ترین انواع یراق آلات به حساب می‌آیند و کاربرد وسیعی در زندگی روزمره دارند. از مهم‌ترین انواع این یراق آلات می‌توان به پیچ گوشتی، آچار، انبردست، سوهان و سایر ابزارهای فنی اشاره کرد.

یراق آلات برقی

این نوع یراق آلات معمولا با برق کار می‌کنند. استفاده از یراق آلات برقی به دقت بالایی نیاز دارد. هر چند که این نوع از یراق آلات باعث آسان شدن انجام کارها شده است، اما در استفاده از آن‌ها حتما باید احتیاط لازم صورت گیرد. از یراق آلات برقی می‌توان به چکش‌های هیدرولیک اشاره کرد. همچنین دریل واگن هیدرولیک یکی از از مهم‌ترین یراق آلات برقی به شمار می‌رود.

یراق آلات ساختمانی

یراق آلات ساختمانی از پر کاربردترین انواع یراق آلات هستند. این یراق آلات شامل آجربر، کف‌ساب، شیشه‌بر، ماله و حتی دوربین نقشه‌برداری می‌باشند. یراق آلات پنجره دوجداره نیز در این دسته جای می‌گیرد.

یراق آلات دیزلی و بنزیلی

این یراق آلات شامل مواردی می‌شوند که دارای کاربردهای دیزلی هستند. از جمله یراق آلات دیزلی می‌توان به الکتروپمپ‌ها و موتور‌های ژنراتور اشاره کرد.

یراق آلات پنجره دوجداره

یراق آلات درب و پنجره دوجداره یکی از مهم‌ترین اجزای در و پنجره دوجداره به شمار می‌روند. یراق‌آلات در و پنجره دوجداره دارای تنوع مناسبی هستند و شما می‌توانید با توجه به سلیقه و کاربرد مکان استفاده از آن، یراق‌آلات مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تنظیم پنجره دو جداره از نقاط مختلف مانند لنگه، شیشه و یراق جهت سهولت در باز و بسته شدن و کسب بیشترین میزان عایق بودن در برابر صدا، گرد و غبار و سرما و گرما را رگلاژ پنجره دوجداره می گویند، رگلاژ پنجره بسته به نوع یراق مصرفی نقاط مختلف رگلاژ نیز در یراق وجود دارد که با تنظیم آن قسمت ها پنجره رگلاژ می شود.

انواع یراق آلات درب و پنجره

یراق آلات درب و پنجره های دوجداره نیز، با پیشرفت طراحی و ساخت این پنجره ها، هرچه کارا تر و گسترده تر شده اند.

این ابزار ، علاوه بر کاربرد باز کردن، بسته کردن و یا قفل کردن، سبب امنیت بیشتر و زیبایی نیز می شوند.

یراق آلات درب و پنجره دو جداره به طول کلی شامل:

 • یراق آلات تک حالته
 • یراق آلات دو حالته
 • یراق آلات کشویی
 • یراق آلات تاشو
 • یراق آلات لغزشی نیمه اتوماتیک
 • یراق آلات تمام اتوماتیک

یراق اسپانیولت برای پنجره دوجداره

اسپانیولت از آلیاژهای با کیفیت و از قسمت چرخ دنده تولید می شود تا به مرور زمان فرسوده نشود. اگر در هنگام نصب از یراق آلات غیر استاندارد و بی کیفیت استفاده شود موجب شکسته شدن دستگیره در زمان نصب و یا هرز شدن پیچ دستگیره می شود.
جای پیچ ها در بر روی اسپانیولت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پیچ ها باید در فاصله های ۳۰ سانتی متری از یکدیگر قرار گیرند. بهتر است در سمت چرخ دنده جهت استحکام بیشتر پیچ ها به یکدیگر نزدیک تر باشند تا با فشار دستگیره، اسپانیولت از پروفیل جدا نشود.

کیفیت اسپانیولت به نوع آلیاژ استفاده شده در آن بستگی دارد. این جزء تاثیر مهمی بر کیفیت درب و پنجره دوجداره می‌گذارد. بی‌کیفیت بودن آلیاژ مورد استفاده در یراق اسپانیولت باعث افزایش فشار بیشتر بر روی دستگیره‌های درب شده و آن را از کار می‌اندازد. اسپانیولت های موجود در بازار برندهای مختلفی دارند و تولید کشورهایی همچون ترکیه یا آلمان هستند. انواع آلمانی این نوع یراق به دلیل دو زبانه بودن از کیفیت و امنیت بالاتری برخوردار است.

هرچه ارتفاع یک اسپانیولت بیشتر باشد تعداد پیم یا زائده های قفل شونده نیز بیشتر خواهد بود تا پنجره در برابر وزش باد از استحکام و مقاومت بیشتر برخوردار باشد. تعداد این پیم ها متناسب با ارتفاع یراق تعیین می شوند اما به طور کلی تعداد این پیم ها مطابق شرایط ذیل خواهد بود.

 • اسپانیولت های تک حالته از ارتفاع 400 الی 1000 میلیمتر دارای 2 پیم قفل شونده
 • اسپانیولت های تک حالته از ارتفاع 1200 الی 1600 میلیمتر دارای 3 پیم قفل شونده
 • اسپانیولت های تک حالته از ارتفاع 1800 الی 2200 میلیمتر دارای 4 پیم قفل شونده

دستگیره درب و پنجره

انتخاب دستگیره مناسب برای درب و پنجره، باعث افزایش طول عمر کلی درب و پنجره و حتی اسپانیولت آن می‌شود. نصب دستگیره‌های بلندتر باعث می‌شود که فشار کمتری به اسپانیولت وارد شود. همچنین دستگیره هایی که دارای اهرم توپُر هستند، از کیفیت بالاتری برخوردارند.

جنس دستگیره های مورد استفاده در پنجره دوجداره معمولا از آلومینیوم و یا پلاستیک مرغوب می باشد. در هنگام انتخاب دستگیره دقت گردد که از جنس نامرغوب استفاده نشده باشد. ارتفاع دستگیره نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا ارتفاع دستگیره مانند اهرم می باشد و باعث فشار کمتر به ناحیه اتصال و پنجره دوجداره می شود.

در انتخاب یک دستگیره خوب به عنوان یکی از اصلی‌ترین یراق‌آلات در و پنجره دوجداره باید به نکات زیر توجه کرد.

 • بلند بودن اهرم دستگیره نکته‌ای است که باید به آن توجه کرد. بلند بودن اهرم دستگیره باعث وارد آمدن فشار کمتر به دستگیره و اسپانیولت شده و باز و بسته کردن در و پنجره را آسان می‌کند. همچنین استفاده از دستگیره با اهرم توپر موجب کارکرد بهتر آن می‌شود.
 • صفحه اصلی دستگیره اگر دارای ضخامت غیر استاندارد و از جنس نامرغوب باشد باعث شکسته شدن دستگیره می‌شود.
 • شفت چهار پهلوی دستگیره اگر از آلیاژ مرغوب ساخته نشده باشد در هنگام فشار زیاد، باعث هرز شدن دستگیره خواهد شد.
 • زوارهای جای پیچ دستگیره باید از مقاومت کافی برخوردار باشد که دچار شکستگی نشود.

سیلندر درب و پنجره

از دیگر یراق آلات پنجره دوجداره که کاربرد فراوانی دارد، سیلندر است. یکی از بهترین انواع سیلندرهای درب و پنجره، سیلندرهای برنجی هستند، که معمولا توسط آلومینیوم کاور می‌شوند.

زبانه قفل پنجره دوجداره

زبانه قفل از دیگر یراق های کاربردی است که به طوری نصب می شود تا پنجره یا درب، در هنگام بسته شدن به طور کامل در جای خود جا افتاده و فیکس شود.

زبانه های قفل در انواع بلند و کوتاه وجود دارند، اما وزن لولا نیز باید حداقل 110 گرم باشد تا در برابر شکستگی مقاومت داشته باشد.

لولا پنجره دوجداره

لولا نیز یکی از قطعات متداول در ساخت و تولید پنجره دوجداره می باشد. در یراق آلات تک حالته از لولای 75 میلیمتر با وزن استاندارد 80 گرم استفاده می گردد. در یراق آلات نامرغوب و بی کیفیت از لولای سبک تر استفاده می گردد که این کار باعث شکست لولا و در نهایت عدم کارایی و آسیب دیدن پنجره دوجداره می شود.

بهترین نوع یراق در پنجره تک حالته یراق با قابلیت تنظیم می باشد که به یراق آلات قابل تنظیم معروف می باشند. سعی کنید از لولاهای معمولی کمتر استفاده کنید چون هم تحمل وزن کمی دارند و زود شکسته می شوند و بازشو خودش را می اندازد و هم اینکه پنجره شما عایق نخواهد شد. پروفیل ارزان تری انتخاب کنید اما از یراق با کیفیت استفاده کنید، بسیار نکته مهمی می باشد.

انواع لولا در بازشوهای مختلف

لولا ها یکی از مهم ترین یراق آلات پنجره هستند که باز و بسته شدن لنگه پنجره را ممکن می سازند. بنابراین، لولا ها وزن زیادی هم باید تحمل کنند و از این رو کیفیت ساخت و مقاومت آن ها بسیار مهم است.

از جمله لولاها در بازشوهای درب و پنجره های دوجداره می توان به:

لولای بازشوهای یک حالته

پنجره های لولایی از رایج ترین انواع پنجره اند، که یکی از انواع آن ها هم پنجره دوجداره با بازشو لولایی تک حالته است. لولا در این نوع بازشو، باز و بسته کردن لنگه را بر روی یک محور عمودی ممکن می سازد ، که یکی از کلاسیک ترین و رایج ترین انواع بازشوها برای پنجره است.

معمولا برای هر لنگه از دو لولا استفاده می شود که البته با توجه به ابعاد پنجره ممکن است بیشتر هم باشد.

لولای بازشوهای دوحالته

این بازشو ها در مواردی کاربرد دارند که باز شدن پنجره بر روی دو محور عمودی و افقی انجام می شود.

بنابراین نوع پیشرفته تری از لولا استفاده می شود که قابلیت این را دارد که لنگه هم در محور عمودی و هم در جهت محور افقی ، البته با زاویه ای محدود بتواند باز و بسته شود.

پنجره های دوجداره با بازشو دوحالته در برابر صوت و رطوبت، عایق بندی خوبی دارند.

لولا بازشوی کلنگی

یکی دیگر از انواع پنجره های لولایی، پنجره دوجداره کلنگی یا سایبانی است. این بازشو ها طوری نصب می شوند که نقطه دید را از روبرو مسدود سازد. یعنی لولا امکان باز و بسته شدن در جهت محور افقی را ممکن می سازد.

پنجره کشویی

پنجره های کشویی نیازی به لولا ندارند، چرا که بر روی یک ریل سوار هستند و حرکت می کنند. بنابراین، به جای یراق آلات لولایی ، پنجره دارای غلتک است که این غلتک روی ریل حرکت را ممکن می سازد.

استفاده از این یراق آلات، برای زمانی است که می خواهیم از پنجره های دوجداره کشویی استفاده کنیم. این پنجره ها معمولا برای فضاهایی که محدود هستند و جایی برای لنگه بازشو نیست استفاده می شوند.

لولا بازشو های تاشو

پنجره های آکاردئونی دارای لنگه هایی با بازشو تاشو هستند. لولاهایی مخصوص نیز برای پنجره هایی که باز و بسته شدن آن ها، به صورت تاشو انجام می شود وجود دارند.

لولا ها بین دو لنگه قرار گرفته و لنگه ها را به یکدیگر متصل می کنند، و از کناره نیز لولا هم به لنگه و هم به قاب پنجره متصل شده است.

0 0 votes
امتیاز به این محصول
0 0 votes
امتیاز به این محصول